برگزاری جلسه شورای هماهنگی و برنامه ریزی سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان با حضور مهندس طلایی و مدیران ستادی و مدیران جهاد کشاورزی گیلان
جایگاه سازمانی سازمان جهاد کشاورزی در استان هر چه سریعتر می بایست در راستای اصلاح ماده 29 قانون مدیریت خدمات کشوری تعیین تکلیف گردد و کاهش هزینه ها در بخش تولید محصولات کشاورزی می بایست در سرلوحه امور قرار گیرد.
1398/05/17

 

 
 
 
 
آقای مهندس طلائی معاون توسعه مدیریت و منابع در جلسه شورای هماهنگی و برنامه ریزی سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان با حضور مدیران ستادی و مدیران جهاد کشاورزی شهرستان های استان گیلان بیان داشتند:

جایگاه سازمانی سازمان جهاد کشاورزی در استان هر چه سریعتر می بایست در راستای اصلاح ماده 29 قانون مدیریت خدمات کشوری تعیین تکلیف گردد و کاهش هزینه ها در بخش تولید محصولات کشاورزی می بایست در سرلوحه امور قرار گیرد. استان گیلان نقش اساسی و تاثیر گذاری را در تولید برنج که یکی از محصولات استراتژیک کشاورزی کشور می باشد، در اختیار داشته و لازم است در حال حاضر شاهد تاثیر گذاری نتیجه تحقیقات درمزرعه باشیم.

برای انجام ماموریت ها و بخشی از وظایف حوزه کشاورزی می بایست از ظرفیت بخش خصوصی، تشکل ها و نظام مهندسی کشاورزی استفاده کرد و نمی توانیم تنها به جذب نیروی انسانی دلخوش و متکی باشیم. جذب نیروی انسانی در وزارتخانه منحصرا باید در فضای رقابتی و از طریق آزمون صورت پذیرد و باید از این به بعد تنها شاهد حضور نخبگان و کارشناسان شایسته و زبده در بخش باشیم.

ایشان در ادامه بیانات خود با اشاره توانمندسازی نیروی انسانی بیان داشتند: بیش از 4 هزار نفر از کارشناسان وزارتخانه در سراسر کشور در قالب نظام شایسته سالاری و تربیت مدیران آینده مورد ارزیابی قرار گرفته اند و از این پس توانمندسازی بخشی از این افراد در دستور کار معاونت توسعه مدیریت و منابع قرار دارد نظام پیشنهادات و ایده پردازی، در اولویت برنامه های سال جاری معاونت قرار گرفته و به دنبال این هستیم که امکان طرح ایده از سوی همه کارشناسان و ارائه به مدیران ارشد فراهم شود.

مهندس طلایی در این نشست با اشاره به نقش وزارت جهاد کشاورزی در تنظیم نرخ اقلام مصرفی در بازار گفت: بازار با چرخه عرضه و تقاضا تنظیم می‌شود و ما در آن بخش نمی‌توانیم چندان روی قیمت ها دخالت داشته باشیم اما می توانیم با سرمایه‌گذاری در بخش تولید زمینه کاهش هزینه تولید را فراهم آورده و در نتیجه آن محصول با نرخ پایین تری به دست مصرف کننده برسد.

وی در ادامه با تاکید بر اهمیت مسأله ترویج و آموزش تصریح کرد: در وزارت جهادکشاورزی هیچ مسأله‌ای مهمتر از ترویج نیست که استان گیلان در این زمینه روند مناسبی را طی کرده و توفیقات خوبی داشته است اما با توجه به ظرفیت‌های نهان موجود در استان، دستاورد ها خیلی بهتر از این نیز می‌تواند باشد.

مهندس طلایی در بخش دیگری از سخنان خود به تسریع در روند کارها اشاره داشت و عنوان کرد: کشور ما از نظر اقتصادی در وضعیت نامناسبی بسر می‌برد، در چنین شرایطی لازم است تحقیقات و پژوهش روند کوتاه‌تری را سپری کند و نتایج آن هرچه سریع‌تر وارد مزرعه و روند تولید شود.

پیش از سخنان معاون محترم وزیر جهاد کشاورزی، مهندس علی درجانی رییس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان در سخنانی به تشریح وضعیت استان گیلان در بخش کشاورزی پرداخت.

آقای درجانی با بیان اینکه استان گیلان در خصوص محصولات مختلف مرتبط با بخش کشاورزی و دامپروری اعم از چای، برنج، فندق، کیوی، گوشت سفید، آبزی‌پروری و‌... در رده استان های پیشرو و برتر است، ادامه داد: گردش مالی 15 هزار میلیارد تومانی تولیدات کشاورزی در استان گیلان نشان دهنده این است که اقتصاد استان گیلان به کشاورزی گره خورده است.

وی در ادامه با دایر بودن 12 مرکز تحقیقات استانی، ملی و بین‌المللی در گیلان اشاره و افزود: در کنار وجود این مراکز تحقیقاتی و بیش از 110 عضو هیأت علمی در حوزه تحقیقات علمی کشاورزی در استان گیلان، مردم انتظار دارند، این دانش وارد چرخه تولید شود و تغییر را ببینند.

مهندس درجانی در بخش دیگری از سخنان خود به افزایش سطح زیرکشت برنج اشاره کرد و گفت: در سال جاری 238000 هکتار از اراضی استان تحت کشت برنج است که این مقدار نسبت به سال گذشته ده درصد افزایش داشته است، واقعی‌تر شدن و افزایش نرخ برنج و همچنین جلوگیری از تغییر کاربری اراضی کشاورزی را می‌توان از عوامل بالا رفتن کشت عنوان کرد.

ایشان افزودند: تلاش کردیم تا نوسازی و تجهیز زمین های کشاورزی با جدیت پیگیری شود، در حال حاضر در سطح کشور یکی از استان های پیشرو در این امر هستیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به اینکه سال گذشته 56 درصد از سطح زیرکشت برنج استان از طریق کاشت مکانیزاسیون انجام و در سال جاری به 60 درصد در سال رسیده اذعان داشت: 64 درصد از مزارع به صورت مکانیزه برداشت می‌شد، انتظار داریم به 70 درصد در سال جاری برسد.

ایشان در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشتند: استان گیلان علیرغم اینکه استان پربارانی است اما بارش ها به خوبی ذخیره سازی و‌ استفاده نمی‌شود و آب‌بندان ها یکی از راه های بومی ذخیره سازی و استفاده هرچه بهتر از باران ها است، در تلاش هستیم تا با لایروبی، ظرفیت آب‌بندان های استان را از 150 میلیون مترمکعب در حال حاضر به 400 میلیون مترمکعب افزایش دهیم.

مهندس درجانی در پایان سخنان خود به سفر اخیر هیات دولت اشاره کرده و اظهار داشتند: از مجموع حدود 1400 میلیارد تومان مصوبات سفر استانی هیات دولت به استان گیلان 620 میلیارد به بخش کشاورزی اختصاص داشت که از تنوع خوبی نیز برخوردار و در موضوعات متنوعی است که استان گیلان در آن زمینه ها دارای ظرفیت است.

در ابتدای این نشست حجت الاسلام وحیدی نژاد مسئول نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان در سخنانی به اهمیت رعایت عدالت و انصاف در این سازمان اشاره کرد و گفت: برعهده گرفتن مسئولیت در جامعه اسلامی امری مهم است و باید تلاش کنیم تا منابعی که در اختیار ما می باشد، با عدالت در میان مردم تقسیم شود.

 
 
تعداد مشاهده خبر364 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal