رشد 20 درصدی تولید پنبه در یک سال اخیر
1399/08/02

مجری طرح پنبه وزارت جهاد کشاورزی گفت: با افزایش عملکرد در واحد سطح زیر کشت پنبه، تولید این محصول در یک سال اخیر افزایش 20 درصدی داشته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، آقای ابراهیم هزار جریبی افزود: امسال سطح زیرکشت پنبه به 98 هزار و 800 هکتار رسیده که این رقم نسبت به سال گذشته رشد 10 درصدی داشته است همچنین با توجه به اینکه پایین‌ترین سطح کشت پنبه در کشور 70 هزار هکتار بوده در حال حاضر نسبت به این میزان نیز سطح زیر کشت 30 هزار هکتار بهبود داشته است.

وی ادامه داد: امسال، هم سطح زیر کشت افزایش پیدا کرده و هم کیفیت مزارع نسبت به سال گذشته مناسب‌تر است به طوری که میزان عملکرد به 2 هزار و 700 کیلو در هکتار رسیده است که این میزان نسبت به سال گذشته افزایش 200 کیلویی را نشان می‌دهد.

مجری طرح پنبه وزارت جهاد کشاورزی گفت: پیش بینی می‌شود که امسال 270 هزار تن وش از مزارع پنبه تهیه کنیم که این محصول در کارخانجات پنبه پاک کنی تصفیه می‌شود و الیاف آن در صنایع نساجی برای تولید نخ استفاده می‌شود.

آقای هزارجریبی ادامه داد: براساس پیش بینی‌ها 81 هزار تن الیاف امسال برای صنایع ریسندگی تهیه می‌شود که سال گذشته این میزان 70 هزار تن بوده و به این ترتیب خودکفایی در این حوزه از 58 درصد در سال گذشته به 68 درصد برای امسال می‌رسد که برغم تحریم و محدودیت‌های ارزی این رشد مواد اولیه صنایع ریسندگی مطلوب به نظر می‌رسد.

وی افزود: همچنین از پنبه دانه در صنایع روغن کشی و کنجاله دام نیز استفاده می‌شود که ارقام تولید امسال نوید سال‌های بهتری را برای زراعت پنبه در آینده می‌دهد.

مجری طرح پنبه وزارت جهاد کشاورزی گفت: این افزایش کشت به این دلیل است که پنبه جزو محصولات اولویت دار جهش تولید مورد توجه دولت و وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفته است که این با واقعی شدن قیمت ارز و بسته شدن راه برای واردات بی رویه، تمایل کشاورزان را برای کاشت این محصول بیشتر کرده و از سوی دیگر استفاده از بذر‌های اصلاح شده عملکرد واحد سطح را درخصوص این محصول بالا برده است.

آقای هزار جریبی با اشاره به اینکه برنامه ریزی سطح زیر کشت پنبه برای سال آینده 150 هزار هکتار است، افزود: این رقم یعنی رشد 50 درصدی در کشت پنبه را نشان می‌دهد که در صورت تحقق به افزایش ضریب خودکفایی در صنایع ریسندگی، کمک شایانی می‌کند.


تعداد مشاهده خبر407 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal