رونمایی و اعلام نخستین سرشماری ثبتی مبنایی عشایر کوچنده کشور
1399/08/01

نتایج چهارمین سرشماری رسمی عشایر کوچنده و اولین سرشماری ثبتی مبنایی عشایر کوچنده کشور همزمان با اول آبان ماه "روز ملی آمار و برنامه ریزی" با رعایت پروتکل های بهداشتی رونمایی و اعلام شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان امور عشایر ایران، بر اساس نتایج پایه سرشماری ثبتی مبنای عشایر کوچنده کشور، جمعیت عشایری کشور یک میلیون و 108 هزار و 640 هزار نفر در قالب 246 هزار و 45 خانوار است که 1.4 درصد جمعیت کشور را تشکیل می دهند و 29 درصد دام سبک کشور را در اختیار دارند. تعداد 590 هزار و 759 نفر از این جمعیت را مردان و 517 هزار و 881 نفر را زنان عشایری تشکیل می دهند.

صرفه جویی در هزینه ها با انجام سرشماری ثبتی مبنایی عشایر کوچنده کشور

رئیس مرکز آمار ایران در این مراسم با قدردانی از تلاش های صورت گرفته برای این سرشماری، اظهار داشت: شعار امسال ما برای روز آمار "ورود به قرن جدید با حکمرانی داده‌ها در نظام آماری جدید" است.

جواد حسین زاده افزود: با همتی که پیش آمد موضوع سرشماری ثبتی مبنای عشایر کوچنده کشور انجام شد که از مزایای آن صرفه جویی در هزینه‌ها، بهنگام کردن آمارها با کیفیت و در تواتر زمانی کوتاه‌تر و در مناطق جغرافیایی کوچکتر است که بتواند نیازهای ما را پوشش دهد.

وی بیان داشت: در این نوع سرشماری 90 درصد صرفه جویی نسبت به سرشماری سنتی و کلاسیک صورت می گیرد.

رئیس مرکز آمار ایران با بیان این که امروز یکی از این مصادیق سرشماری را که با همکاری سازمان امور عشایر صورت گرفت یعنی نتایج ثبت پایه جمعیت عشایر کشور را رونمایی می کنیم، توضیح داد: تفاوت اساسی سرشماری کلاسیک با سرشماری ثبتی مبنا این است که سرشماری کلاسیک یک عکس است اما سرشماری ثبتی مبنا یک پویا نمایی و فیلم است که می توانیم داده ها را در فاصله های کوتاه تری بروزرسانی کنیم.

امروز کسانی که به اطلاعات تسلط می یابند، قدرتمند هستند

معاون سازمان برنامه و بودجه کشور نیز در این مراسم اظهار داشت: امروز کسانی که به دیتاها و جزییات نظم یافته اطلاعات تسلط پیدا می کنند، قدرتمند هستند.

سیدحمید پورمحمدی بیان داشت: اگر کشوری می‌خواهد برنامه‌ریزی کند باید قدرت داشته باشد و قدرتمند بودن نیز در داشتن آمار و اطلاعات است.

وی خاطرنشان کرد: علم جدید با علم قدیم تفاوت اساسی دارد؛ علم قدیم به ماهیات و کلیات می پرداخت اما دانش جدید، علم جزییات و مصادیق است.

معاون سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان این که در برنامه داریم همه اطلاعات کشور در حوزه‌های مختلف را با محوریت مرکز آمار تجمیع کنیم، اظهار داشت: خوشحالم که اولین سرشماری ثبتی مبنا از جامعه عشایری شروع شده و بعد از این روستاها و شهرها با این روش آمارگیری می‌شوند تا کشور را از اطلاعات بیشتر برای توسعه بهتر بهره مند کنیم.

اولین سرشماری ثبتی و مبنایی را از عشایر شروع کردیم

در ادامه این مراسم، نایب رییس فراکسیون عشایری و نماینده مردم یاسوج در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: اولین سرشماری ثبتی و مبنایی را از عشایر شروع کردیم و امیدواریم مشکلات عشایر که مظلوم و محجوب هستند بیشتر دیده شوند.

مهدی روشنفکر ادامه داد: عشایر بازوان تولید در کشور هستند و مسئولین نظام باید قدردان این جامعه باشند و باید پیگیری کنیم محرومیت‌های عشایر کمرنگ‌تر و برطرف شود.

کار بزرگ سرشماری عشایر کشور را با دو میلیارد تومان انجام دادیم

معاون سازمان امور عشایر ایران نیز با اشاره به صرفه جویی صورت گرفته در آمارگیری ثبتی مبنایی عشایر کوچنده کشور، افزود: ما با حدود دو میلیارد تومان اعتبار و تحمیل زحمات فراوان به همکاران استانی این کار بزرگ را انجام دادیم.

دکتر شاهپور علائی مقدم با تاکید بر اینکه آمار مبنای برنامه ریزی و برنامه های توسعه ای کشور است، گفت: با توجه به تغییرات ایجاد شده در کشور در زمینه های مختلف، ضرورت داشت پس از 12 سال آمار عشایر کوچنده کشور بروزرسانی شود.

وی ادامه داد: با همتی که از طریق 250 شرکت تعاونی عشایری و 22 اتحادیه عشایری استانی و یک اتحادیه مرکزی انجام شد، داده های اولیه عشایر ثبت شد و امروز شاهد این هستیم که کم بضاعت ترین قشر جامعه یک کار بزرگ را انجام دادند.

علائی مقدم خاطرنشان کرد: ما برای قشری کار می کنیم که زبان گویایی در دفاع از حق و حقوق خود ندارند و ما باید پشت این میزها از حق حقوق عشایر دفاع کنیم.

معاون توسعه و امور زیربنائی سازمان امور عشایر ایران با بیان این که این سازمان آمادگی دارد در پایش اطلاعات پایه به دست آمده با مرکز آمار ایران همکاری لازم را داشته باشد، از همه دست اندرکاران برگزاری این سرشماری به خصوص شرکت‌های تعاونی عشایری که در خط مقدم انجام این کار بودند تقدیر و قدردانی کرد.

در پایان این مراسم، سامانه ثبت پایه جمعیت عشایر کوچنده کشور توسط دکتر پورمحمدی معاون سازمان و برنامه و بودجه کشور و سایر حاضرین در این مراسم، رونمایی شد.

بر اساس نتایج پایه سرشماری ثبتی مبنای عشایر کوچنده کشور، جمعیت عشایری کشور یک میلیون و 108 هزار و 640 هزار نفر در قالب 246 هزار و 45 خانوار است که 1.4 درصد جمعیت کشور را تشکیل می دهند و 29 درصد دام سبک کشور را در اختیار دارند. تعداد 590 هزار و 759 نفر از این جمعیت را مردان و 517 هزار و 881 نفر را زنان عشایری تشکیل می دهند.

این برای اولین بار است که سرشماری جمعیت عشایری کشور به صورت ثبتی مبنا انجام می شود. تا کنون سه بار به صورت رسمی در سال های 1366، 1377 و 1387 جمعیت عشایر کوچنده کشور توسط مرکز آمار ایران و با همکاری سازمان امور عشایر ایران سرشماری شده اند. در آخرین سرشماری عشایر کوچنده کشور در سال 1387، جمعیت عشایر کوچنده ایران یک میلیون و 186 هزار و 398 نفر در قالب 212 هزار و 772 خانوار، 104 ایل، 552 طایفه مستقل ثبت شده است.

گفتنی است؛ این مراسم صبح روز پنجشنبه اول آبان ماه با رعایت پروتکل های بهداشتی با حضور معاون سازمان برنامه و بودجه کشور، نایب رئیس فراکسیون عشایری مجلس، رئیس مرکز آمار ایران، معاونین و مدیران سازمان امور عشایر و مرکز آمار ایران و مدیرعامل اتحادیه عشایری دامداران متحرک ایرانیان برگزار شد.

تعداد مشاهده خبر856 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal