ترویج فرهنگ بسیج در جامعه برای حفظ روحیه جهاد، شهادت، ایستادگی و استقامت در برابر سختی هاست
گفتگو با فرمانده مرکز مقاومت بسیج وزارت جهاد کشاورزی به مناسبت پشت سر گذاشتن چهلمین سالگرد تشکیل سازمان بسیج مستضعفین به فرمان امام خمینی (ره) و گرامیداشت هفته بسیج
1398/10/24

برخوردی صمیمانه و مشفقانه از فرمانده مرکز مقاومت بسیج وزارت جهاد کشاورزی باز هم به ما درسی نو می دهد؛ که بسیج ، یک محیط و نیروی نظامی و تک بعدی نیست و بعد معرفتی و انسانی اش را در هیچ نهادی نمی توان یافت .

به مناسبت پشت سر گذاشتن چهلمین سالگرد تشکیل سازمان بسیج مستضعفین به فرمان امام خمینی (ره) و گرامیداشت هفته بسیج ساده و صمیمی وارد گفتگو می شویم :

 لطفا پیرامون فعالیتهای مرکز مقاومت بسیج وزارت جهاد کشاورزی توضیحاتی ارائه کنید؟

بسم الله الرحمن الرحیم ضمن عرض تشکر و تبریک به مناسبت هفته بسیج خدمت شما و همه همکاران محترم برادران و خواهران گرامی در وزارت جهاد کشاورزی و آرزوی توفیق برای همه بسیجیان سرافراز در جای جای کشور پهناور اسلامی .

مرکز مقاومت بسیج وزارت جهاد کشاورزی در این وزارتخانه سالهاست و ادارات در حال فعالیت است که با سپاه محمد رسول الله (ص) در تهران بزرگ کار می کنیم و سازمان بسیج وزارتخانه ها و ادارات سپاه تهران بزرگ به نوعی بخش عمومی فعالیت های بسیجی ما را هدایت می کند .

از یک طرف هم با بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی و کانون های تخصصی به عنوان قشر متولی سرو کار داریم و در حقیقت در دو بخش عمومی و اختصاصی برنامه های بسیج را دنبال می کنیم .

به طور کلی نقش بسیج به عنوان یک شجره طیبه و یادگارعظیم از امام راحل (ره) از هیچ کس پوشیده نیست و بدون شک این نهال ارزشمند که توسط امام عزیزغرس شد و بعد از آن توسط مقام معظم رهبری صیانت شد با حضور اقشار مختلف مردم کشور رشد و نمو پیدا کرد ، امروزه به یک درخت تنومند تبدیل شده به گونه ای که طی سالهای بعد از تاسیس به فرمان امام در مقاطع مختلف منشا خیر و برکت و آثار بسیار عظیمی در کشور ما بوده ، چه در مقاطع دفاع مقدس که جا دارد یاد و خاطره شهدای بسیجی آن دوران که به طور داوطلبانه درجبهه های حق علیه باطل حضور پیدا می کردند ، را گرامی بداریم و چه دوران بعد از دفاع مقدس، در دوران محرومیت زدایی و آبادانی و سازندگی کشور، بسیج نقش خودش را ایفا کرده و همچنین بحران هایی که در کشور اتفاق افتاده چه بحرانهای طبیعی مثل سیل و زلزله و موضوعات از این دست که مردم در مناطق مختلف دچار مشکل شده اند ، بسیج حضور بسیار فعال و گسترده داشته و چه در بحرانهای نشات گرفته از توطئه های دشمنان ، بازبسیج به عنوان بزرگ ترین سازمان مردم نهاد کشور در صحنه حضور داشته است . این نهاد مقدس برخاسته از مردم است و مهم ترین عامل برای ایجاد همبستگی و ایستادگی جامعه اسلامی در برابر نظام استکباری است. عده‌ای از ابتدا کاربرد بسیج را در جنگ می‌دیدند، اما فکر نمی‌کردند در هر اتفاق و حادثه‌ای بسیج در وسط میدان باشد. بسیج در هر مقطعی از تاریخ نماد ایثار و از خودگذشتگی است. هر زمان که نظام با خطری روبرو شد بسیج در صحنه حاضر بود و جانانه از نظام وارزشهای آن دفاع کرده است . ترویج فرهنگ بسیج در جامعه به ویژه نسل جوان برای حفظ روحیه جهاد و شهادت و ایستادگی و استقامت در برابر سختی هاست .

می توانیم بگوییم خیر و برکت این نهاد مردمی با ارزش به همه مردم می رسد چه آنها که نسبت به نظام و انقلاب احساس دین می کنند و پای این انقلاب ایستاده اند چه آنهایی که نسبت به این انقلاب بی تفاوت هستند ولی ضد انقلاب قضیه اش فرق می کند ضد انقلاب هیچ وقت با بسیج همراه نیست و بسیج مثل خاری می ماند در چشم او. آن کسی که با نظام جمهوری اسلامی مسئله دارد بدیهی است که نمی تواند بسیج را تحمل کند زیرا که بسیج در راستای اهداف متعالی نظام و آحاد مردم که با نظام هستند قدم بر می دارد و تلاش می کند بنابراین طبیعی است که دشمن نتواند موفقیت های بسیج را ببیند و تحمل کند .

ما در مرکز مقاومت بسیج وزارت جهاد کشاورزی ، گروه های مختلف از کارکنان محترم وزارتخانه ،خانواده ها و فرزندان این عزیزان و ایثارگران و همچنین مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی که متخصصین بخش کشاورزی هستند اما ممکن است که کارمند وزارت جهاد کشاورزی نباشند و همین طور کشاورزان و تولیدکنندگان و بهره برداران را تحت پوشش قرارمی دهیم و برای همه اینها برنامه داریم که بخشی از برنامه ها شروع شده و بخشی از آنها در آینده نزدیک شروع خواهد شد و نتایج و گزارشات آن بعد منتشر خواهد شد و به اطلاع مردم خواهد رسید .

 

 بسیج وزاتخانه با استانها چطور ارتباط برقرار می کند ؟

راه ارتباط ما در بسیج با استانها ، بسیج تخصصی است . پروژه ها را از استانها دریافت می کنیم و بعد اعتبار برای آن پیش بینی می کنیم .در حال حاضر در هفت استان کشور برای اجرای پروژه های مربوط به بسیج تخصصی ، اعتبار پرداخت شده است .

ما امیدواریم که بتوانیم در بخش تخصصی در کنار وزارتخانه باشیم و بدون دخالت در برنامه های اجرایی وزارتخانه ،سعی کنیم آندسته از پروژه هایی که به صورت متعارف انجام نمی شود و روی زمین مانده و در شرایط عادی وزارتخانه قادر به انجام آن نیست در زمان کوتاه با کمترین هزینه به انجام برسانیم . ظرفیت عظیمی در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد و ما بارها به وزیر و معاونت‌های وزارت جهاد کشاورزی، آمادگی خود را برای ایفای نقش در قالب بخش‌های مختلف تخصصی اعلام کرده‌ایم.

 

 آمار کلی بسیجیان وزارت جهاد کشاورزی چگونه است؟

در حال حاضر 50هزار نفر از کارکنان وزارت جهاد کشاورزی در 890 پایگاه این وزارت در سراسر کشور عضو بسیج هستند که تعداد بسیجیان ستاد وزارت جهاد کشاورزی 5 هزار و 500 بسیجی در 30 پایگاه در تهران هستند که 4 هزار و 294 نفر از این بسیجیان را برداران و 1300نفر از آن‌ها را خواهران تشکیل می‌دهند.

 

 برنامه های فرهنگی بسیج که احساس می کنید در سطح وزارتخانه تاثیر گذار بوده، مشخصا چه برنامه هایی هستند؟

بخش فرهنگی فعالیت های بسیج از اهمیت ویژه ای برخوردار است . فعالیت های فرهنگی بسیج در قالب هیئت محبان الرضا علیه السلام انجام می گردد در سال 98 در روز میلاد پر خیر و برکت حضرت ثامن الحجج آقا امام رضا (ع)هیئتی برای تمام کارکنان وزارت جهاد کشاورزی ، توسط بسیجیان وزارت خانه تاسیس شد واین هیئت فعالیت های متعددی را درقالب فعالیت های فرهنگی مذهبی و اردوهای زیارتی از آن روز شروع کرده است .در کربلای معلی موکب محبان الرضا علیه السلام را بسیجیان عزیز بر پا کردند.طی ده روز بیش از 50هزار وعده غذایی در این موکب توزیع شد و تقریبا 3 هزار نفر روز در موکب محبان الرضا علیه السلام پذیرایی و اسکان داشتند .

همچنین جشن هایی را برای خانواده ها برگزار کردیم و برنامه های مختلفی را برای فرزندان خانواده ها داریم .

گروه جهادی حیدریون یکی دیگر از فعالیت های بسیج است که به تازگی از آن رونمایی شد .با تشکیل گروه جهادی حیدریون با 2500 عضو در این مرکز خدمات رسانیهای جهادی به کشاورزان مناطق روستایی و محروم کشور به صورت تخصصی انجام میشود و یکی از معدود وزارت خانه هایی هستیم که برای فعالیت های گروه جهادی مجوز گرفتیم ،تا کنون تنها 3 وزارتخانه این مجوز را دریافت کرده اند .

در هر استان و هر پایگاه در دستگاه های مربوط به وزارت جهاد کشاورزی سه نفر از اعضای خود را برای حضور در این گروه جهادی معرفی کرده اند که تا امروز در حدود 900 پایگاهی که در کل کشور داریم ،تقریبا 2700 نفر از همکاران را در استانهای مختلف کشور سازماندهی کردیم و امکان افزایش تعداد آنها نیز وجود دارد که این افراد در هر کجای کشور که نیاز به کمک، محرومیت زدایی و حضور سریع باشد با یک فراخوان در آن منطقه حضور خواهند یافت.

یکی از فعالیت های این گروه جهادی مبارزه با آفات خواهد بود به طوری که اکنون هجوم ملخ ها را به کشور داریم به همین منظور از ظرفیت نیروهای بسیجی وزارت جهاد کشاورزی استفاده میکنیم؛ همکاران ما در گروه حیدریون وزارت جهاد کشاورزی واکنش سریعی به حمله آفات خواهند داشت.

این گروه به صورت داوطلبانه فعالیتهای جهادی را برای رفع مشکلات کشاورزان انجام می دهد و آماده خدمت رسانی به نظام به ویژه در بخش کشاورزی است .

توانمند سازی مردم مناطق محروم و روستائیان از جمله دیگر برنامه های این گروه جهادی است که در کنار کمک های دوره ای به نیازمندان و توزیع بسته های حمایتی و تامین جهیزیه ، اقدام به آموزش و توانمندسازی آنها نیز می کنیم. در واقع حاصل بسیج دستاوردهای مختلف در عرصه محرومیتزدایی، خدماتدهی و کمکرسانی به مردم است.

از بخش های دیگربسیج ، "هیئت های اندیشه ورز" است که در بسیج تخصصی و بسیج خواهران در حال فعالیت است و کارشان هم اندیشی از طریق اندیشمندان ، متخصصین و صاحب نظران در زمینه های اقتصادی اجتماعی سیاسی راجع به موضوعات و مسایل روز جامعه است . آندسته از مسائل تخصصی که درارتباط با خانواده است دربخش بسیج خواهران در قالب هیئت اندیشه ورز به بحث و بررسی پرداخته می شود .

هیئت اندیشه ورز یک ظرفیت بسیار بالا و یک کمک فکری و هم اندیشی بسیار خوبی در بسیج ایجاد می کند ومی تواند در توسعه علمی بسیج نقش برجسته ای داشته باشد که باید راهکارهایی طراحی کنند تا اقشار مختلف بسیجی بتوانند به سمت هدفی که برای بسیج مشخص شده، حرکت کنند.

یکی دیگر از بخش های مهم ، بخش تعلیم و تربیت و حلقه های صالحین است که آموزش های عقیدتی و معرفتی و جلسات بصیرتی در این بخش انجام می شود .

حلقه های صالحین گروه هایی هستند که به طور غیررسمی توسط همکاران چه خواهران و چه برادران شکل می گیرد ولازم نیست که حتما در اتاق جلسات تشکیل شود بلکه درمحیط نمازخانه هم می توان این جلسات را برگزارکرد . هر حلقه صالحین باید یک سر حلقه و یک مربی داشته باشد .

در بحث تربیت بدنی بسیج برای خواهران و برادران برنامه های متنوعی دارد.

از جمله فعالیت های فرهنگی بسیح ، برنامه های اردویی های زیارتی و گردشگری است که خانواده ها از این برنامه ها خیلی استقبال می کنند.

از مهم ترین اردوهای بسیجی که در ارتباط با دفاع مقدس است اردوی راهیان نور است که هر سال چند نوبت با همکاری اداره کل امور ایثارگران برگزار می شود .

 

 جایگاه بسیج خواهران در مرکز مقاومت بسیج وزارت خانه چگونه است ؟

یک سوم از همکاران ما را خانم ها تشکیل می دهند بنابراین بسیج خواهران از اهمیت بالایی برخورداراست. برای همین باید برنامه ویژه ای را برای آنها داشته باشیم . ما به دنبال این هستیم که پایگاههای اختصاصی خواهران در وزارتخانه ایجاد کنیم به همین منظور برای 11 پایگاه مجوز گرفتیم درمجموعه ای که هفتاد نفر کارمند خانم وجود دارد ، فرمانده خواهر منصوب کنیم . که در این صورت بتوانیم یک پایگاه اختصاصی برای خواهران بسیجی تشکیل دهیم .

  به عنوان فرمانده مرکز مقاومت بسیج وزارتخانه بفرمایید ماموریت گردان های بیت المقدس و کوثر چگونه تعریف شده است ؟

آمادگی دفاعی و رزمی از جمله ماموریت هایی است که بسیج در کنار فعالیت های فرهنگی و اجتماعی برای مقابله با مسائل احتمالی که پیش می آید ، آن را تقویت خواهد کرد . حدود 250 نفر اعضای گردان بیت المقدس از برادارن و حدود 75 نفر گروهان کوثر از خواهران محترم هستند و امیدواریم بتوانیم تعداد این گردان و گروهان را هم بیشتر کنیم .

تلاش ما این است که بسیجیان در عین کسب بصیرت اسلامی و انقلابی از چابکی لازم برای ورود در عرصه های دفاعی برخوردار گردند .

ماموریت گردان های بسیج واکنش سریع به تهدیدات دشمن است .در روز ها و شب هایی که لازم است در ساختمان های وزارتخانه آماده باش داشته باشیم ،از طریق گردان های بیت المقدس و گروهان کوثر اقدام می کنیم و همکاران حضور 24 ساعته دارند . به هر حال بسیج یک مجموعه ای از فعالیت ها و برنامه های متنوع و مختلفی است .

 

 بازتاب فعالیت های بسیج در فضای مجازی به چه صورت است ؟

کار در حوزه فضای مجازی بسیار حائز اهمیت است . بسیج در فضای مجازی و شبکه های مختلف اجتماعی و اطلاع رسانی باید حضور گسترده تر داشته باشد و باید همت فعالان مجازی در راستای دفاع از ارزش های انقلاب افزایش یابد که با هماهنگی حفاظت اطلاعات و همکارانی که بخش فن آوری اطلاعات را دنبال می کنند در حال انجام است .

در حال حاضر قرارگاه فضای مجازی در سازمان بسیج ادارات مانورها و برنامه های خوبی را برای زمان های مختلف پیش رودارد .

 

 شرایط عضویت کارکنان علاقمند به فعالیت در بسیج چگونه است ؟

جذب در بسیج بسیار ساده است همکاران به پایگاه های محل خدمت خود مراجعه می کنند ازطریق مسئولین نیروهای انسانی پایگاه فرم عضویت را تکمیل کنند بعد از بررسی و گرفتن استعلام عضو بسیج می شوند و برایشان کارت صادر می گردد . در هر پایگاه مسئول خواهران و برادران نیروی انسانی شناخته شده است که با مراجعه و دریافت فرم و پرکردن فرم ،ثبت نام انجام می شود

برنامه های بسیج هم از طریق سامانه ها و مکاتبات با پایگاهها اطلاع رسانی می شود که مختص به همکاران بسیجی است یعنی همکارانی که کارت بسیج دارند، برای شرکت در برنامه های مربوط به بسیج اولویت دارند. البته محدودیتی برای بقیه همکاران نیست .

  مرکز مقاومت بسیج وزارت جهاد کشاورزی در هفته بسیج چه برنامه هایی
 داشته است؟

هفته بسیج امسال در شرایطی برگزار شد که دشمنان خارجی انقلاب و اذناب داخلی آنها به زعم خود دست به توطئه ای بزرگ زده و با استفاده از شرایط ایجاد شده بدنبال ایجاد موج علیه انقلاب و نظام بود و بصیرت و هوشیاری ملت این توطئه را همانند توطئه های سنوات قبل نقش بر آب کرد.

هفته بسیج از روز پنج شنبه 30 آبان ماه شروع شد و تا 6 آذرماه ادامه داشت که برای این هفته برنامه های متنوعی را پیش بینی کردیم .

میز خدمت مرکز مقاومت بسیج وزارت جهاد کشاورزی در جمعه دومین روز از هفته بسیج در مصلی تهران با حضور 30 نفر از همکاران و فرمانده پایگاهها بر پا گردید . یک میز خدمت بزرگ و منسجم که به مسائل و مشکلات مراجعین رسیدگی کردند . در روزهای بعدی هم با حضور همکاران در برنامه های ورزشی در رشته های مختلف برنامه های متنوع داشتیم که به انجام رسید در آخر هفته هم برنامه کوهپیمایی مخصوص خانواده ها برگزار شد .

روز پنجم آذر ماه صبحگاه مشترک با حضور بیش از 700 نفر از همکاران بسیجی در پایگاههای مختلف وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد که حضور گسترده و منظم همکاراندر این مراسم بی سابقه ای بود . لازم به ذکر است مراسم صبحگاه مشترک بسیجیان با حضور نماینده ولی فقیه در وزارت خانه و فرمانده سپاه محمد رسول الله در تهران بزرگ بعد سالها برگزار شد که بر اساس گزارشات رسیده در سطح وزارتخانه انعکاس بسیارخوبی داشت .

دیدار با خانوده معظم شهدا هم جزو برنامه های هفته بسیج بود . شهدا به ویژه شهدای بسیجی در عرصههای مختلف در طی چهل سال گذشته جان خود را برای گسترش اندیشه انقلاب اسلامی و پایداری این نظام فدا کردند.

هفته بسیج فرصتی برای مرور رشادتهای مردمان از جان گذشته این سرزمین است و امنیت و آرامش امروز کشور و رسیدن انقلاب به چهلسالگی مرهون خون شهدای بسیجی کشور است.

در هفته بسیج 20 پروژه گروه جهادی حیدریون در 7 استان از طریق ویدئو کنفرانس افتتاح شد که پروژه ها دراین استانها در موضوعات مختلف مبارزه با آفات ترمیم و بازسازی مناطق سیل زده و ... در حال اجرا می باشد. همچنین ساخت 4 واحد ساختمانی در استان خوزستان را به عهده گرفتیم که همکاران ما در هفته بسیج عملیات بازدید میدانی و انتخاب مکان برای ساخت و ساز را شروع کردند . برنامه های زیادی برای هفته بسیج پیش بینی شده بود که متاسفانه به علت محدودیت منابع مالی به انجام نرسید یکی از مشکلات جدی ما در بسیج تامین اعتبار است . بدون تامین مالی نمی شود کار انجام داد ولی پول اولویت اصلی نیست پول و منابع مالی در اولویت های بعدی قرار دارد . اگر برنامه داشته باشیم و کار ها انجام شود بالاخره منابع مالی هم جذب می شود . پول باید هدایت شود به سمت کار وچون منابع مالی وزارتخانه محدود است بیشتر برنامه های فرهنگی ما با منابع مردمی انجام می شوند .

 سخن آخر

ان شاالله خدا به همه ما به عنوان بسیجی توفیق دهد که بتوانیم در این مسیر پرفراز و نشیب خدمت کنیم . برای ما به عنوان وزارت جهاد کشاورزی که در دوران جنگ نقش بسیار مهمی داشتیم انتظار می رود که بسیج وزارت جهاد کشاورزی در مقایسه با سایر وزارتخانه ها از درخشندگی بیشتر برخورداری باشد و امیدوار هستیم به جایی برسیم و آن روز را ببینیم که صد در صد نیروهای وزارت جهاد کشاورزی عضو بسیج باشند و ما جذب صد در صدی داشته باشیم و بتوانیم این افتخار را مانند دوران جنگ و دفاع مقدس نصیب خودمان کنیم که با روحیه جهادی و بسیجی در عرصه حاضر شویم چون ما هم عنوان سنگرساز بی سنگر و جهادگر را با خودمان همراه داریم و هم عنوان بسیجی و این دو واژه مقدس و ارزشمند در کنار هم می تواند منشا برکات و آثار ارزشمند بسیار بزرگ باشد و مسئولیت ما را به عنوان جهادگران بسیجی زیاد می کند . ان شاالله روزی برسد که این فرهنگ و روحیه فراگیر شود و در تمام همکاران دیده شود و بتوانیم از این فضا و بستر برای خدمت رسانی و انجام ماموریت های محول شده بهتر استفاده کنیم . بسیج یک جریان غیر طبقاتی وغیر قشری است که می تواند نبض تحولات مهمی را در دهه چهارم انقلاب در دست داشته باشد. بدون شک، نقش بسیجیان در تعالی و پیشبرد ارزشها و اهداف عالی نظام و اعتلای فرهنگ اسلامی در جامعه، بسیار مهم است و فرهنگ بسیج و بسیجی بودن، باید در جامعه و در کلیه سطوح کشور به ویژه در بین جوانان، بیش از پیش ترویج و گسترش یابد.

گفتگو از:  فاطمه گلگیری
تعداد مشاهده خبر66 بار
تصاویر مرتبط

  • قثثقث_0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal