«راهیان نور»، سدی بزرگ در برابر دو آفت بزرگ تهدیدکننده دفاع مقدس‌؛ «تحریف و فراموشی»
دکتر «حجت ترشیزی» در برنامه «خاک پاک» گفت: تذکر و یادآوری ایام دفاع مقدس، باعث می‌شود که ما دو آفت بزرگ تهدیدکننده دفاع مقدس‌مان را کنار بزنیم، «تحریف و فراموشی» دو آفتی هستند که می‌توانند این حادثه‌ بزرگ و الهی را تحت‌الشعاع قرار دهند.
1398/07/29
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل امور ایثارگران وزارت جهاد کشاورزی؛ برنامه گفتگو محور «خاک پاک» از جمله برنامه هایی است که با همت اداره کل امور ایثارگران وزارت جهاد کشاورزی ، با حضور جمعی از موسسین جهاد سازندگی و فرماندهان پشتیبانی و مهندسی جنگ جهاد به جنبه‌های مختلف حیات جهاد سازندگی از بدو تاسیس و حضور سنگرسازان بی‌سنگر در هشت سال دفاع مقدس و فعالیتها و پروژه‌های شاخص جهادگران می‌پردازد و در ادامه گریزی هم می‌زند به بعد از جنگ، با طرح این پرسش که: آیا می‌شود همچنان پروژه بخش سازندگی را ادامه داد؟! آنچه در پی می‌آید، بخش‌هایی از این برنامه با حضور دکتر حجت ترشیزی مدیرکل وقت اداره کل امور ایثارگران وزارت جهاد کشاورزی به عنوان مهمان یکی از قسمت‌های برنامه «خاک پاک»، با اجرای فرشید فهیم بوده که با محوریت «راهیان نور» انجام شده است و در ادامه می‌خوانید:

برنامه‌ریزی‌های شما برای راهیان نور در شورای سیاست‌گذاری چیست و چه منشوری برای آن طراحی کرده‌اید؟ 

ترشیزی: من می‌خواهم صحبت‌هایم را بر پایه سخنان مقام معظم رهبری در 16 اسفند سال 95 قرار بدهم که می‌توان به عنوان منشور اصلی راهیان نور از آن نام برد. دفاع مقدس ما به عنوان یک حادثه الهی که توسط مردم شکل گرفت و تبدیل به دفاع همه جانبه‌ای در مقابل دشمن متجاوز شد، یکی از سرمایه‌های عظیم فرهنگی کشورمان است. همانطور که ما باید سرمایه‌های اقتصادی، اجتماعی و ... خود را بشناسیم، باید دفاع مقدس را نیز به عنوان یک سرمایه ملی بشناسیم.

تذکر و یادآوری آن ایام باعث می‌شود که ما دو آفت بزرگ تهدیدکننده دفاع مقدس‌مان را کنار بزنیم، «تحریف و فراموشی» دو آفتی هستند که می‌توانند حادثه‌ای بزرگ و الهی را تحت‌الشعاع قرار دهند و در جاهای مختلف تذکر به ایام الله، در دین ما مورد توجه قرار گرفته است.

برای جلوگیری از تحریف و فراموشی چه کار کنیم؟

ترشیزی: برای این منظور باید جریان‌سازی فرهنگی بکنیم. مقام معظم رهبری در همان صحبت‌هایشان می‌فرمایند: دو کار بزرگی فرهنگی باید بکنیم، ابتدا فضاسازی و ساختارسازی و سپس جریان سازی. در واقع ما باید فضا و جریان برای دفاع مقدس ایجاد کنیم. نسل جوان ما باید در فضای جریان‌ها وارد دوران دفاع مقدس شود و آن را به‌درستی بشناسند، نگذارد کسی تحریف کند و به فراموشی بسپارد، باید برای آینده‌اش توشه بگیرد. وقتی به گذشته برمی‌گردیم سعی می‌کنیم که این دو آفت را کنار بزنیم و با یک معدن عظیمی به نام دفاع مقدس آشنا شویم. اما نمی‌شود معدن را خام فروخت یا اینکه کمترین کار را کرد و از معدن در حد حداقل‌ها و خام‌فروشی استفاده کرد.

ما علاوه بر اینکه باید مواظب باشیم دفاع مقدس‌مان دچار تحریف و فراموشی نشود، همچنان باید مواظب باشیم به بهترین نحو و بیشترین ارزش افزوده از آن بهره‌برداری کنیم. اینها نکاتی است که مقام معظم رهبری خیلی تاکید دارند که باید از معادن دفاع مقدس، تولید فرهنگی با فناوری متناسب با ثروت‌های فرهنگی متنوع‌مان انجام شود. یکی از نوین‌ترین و بهترین فناوری‌ها، استفاده از راهیان نور به عنوان یکی از معادن دفاع مقدس‌مان است. یکی از سنت‌های الهی که خدا در این کشور قرار داده، این شور و هیجانی است که مردم در ایام راهیان نور حتی در کل سال به سمت یادمانهای جنوب می‌روند و از مناطق عملیاتی جنوب بازدید می‌کنند.

در یک سخنرانی بسیار مفصل و دقیق مقام معظم رهبری، فناوری نوین راهیان نور را برای استفاده از معادن دفاع مقدس توضیح دادند که هیئت‌های اندیشه‌ورز باید بنشینند و از فناوری درست و دقیق استفاده کنند. تولیدات فرهنگی باید از این معادن استخراج شوند. این تولیدات آسیب‌هایی هم دارند، بازار ارزشهای دفاع مقدس در راهیان نور شکل می‌گیرد و مشتری پای کار می‌آید و شش میلیون جمعیت طلب می‌کنند که چه اتفاقی افتاده است؛ این یعنی بازار راهیان نور. یکی از آسیب‌های فرهنگی، دایره تاثیرگذاری تولیدات ما است. اگر تولید فرهنگی مناسب نباشد، نفوذ فرهنگی ایجاد می‌شود درحالیکه جوانان ما نیاز به تولیدات فرهنگی مناسب دارند.

تولیدات فرهنگی را از کجا باید ایجاد کنیم؟  

ترشیزی: راهیان نور، رسانه تولید فرهنگی می‌خواهد، البته هست ولی تأثیرگذاری‌اش خیلی کم است، آنقدر نیست که من را در مقابل هجوم دشمن مصون بدارد. در راهیان نور به عنوان یک نمایشگاه عظیم، متناسب با جوان و بازارمان باید بفهمیم که این جوانان چه می‌خواهند. الان جوان احساسات و معرفت همان تولیدات فرهنگی متناسب را می‌خواهد.

وقتی یک جوان وسعت خوزستان را می‌بینند، حتی کسانی که سنی از آنها گذشته می‌آیند و این وسعت را می‌بینند که جوانان دوران دفاع مقدس چطوری دشمن را دنبال کرده است، وجب به وجب خاک کشور را از دشمن بازپس گرفته است، خود این موضوع نیز فضای خوبی را برای تولیدات فرهنگی ایجاد می‌کند.

ما راویان آموزش دیدهای داریم که اکثراً جوان هستند و خیلی از امثال ما بهتر می‌توانند به جوانان توضیح دهند. جوانان در هر سطحی که باشند مدیران آینده این کشور هستند و اگر از الان ندانند که کشور به چه قیمتی حفظ شده است، ما چه کرده‌ایم، افراد درگذشته‌ها چه کرده‌اند ؛اگر این را خوب درک نکنند، چطور فردا می‌خواهند کشور و انقلابشان را حفظ کنند؟ اینها را باید در راهیان نور بشکل شایسته ای  به این جوانان تحویل بدهیم.

با تولید فرهنگی متناسب با بازار، باید نیاز نسل جوان را آماده کنیم. این تولید فرهنگی، هنری، ادبی یا درسی، باید در هنر، ادبیات و کتب درسی ما بیاید که اگر این کارها را بکنیم، مقام معظم رهبری می‌فرمایند: این مجموعه کارها، تربیت جوان عاشق انقلاب، امام و ارزش‌ها را تضمین می‌کند.

در مقابل اگر این کارها را نکنیم چه اتفاقی می‌افتد؟! حمله فرهنگی شکل می‌گیرد، حمله فرهنگی اول می‌گوید گذشته‌ات را فراموش کن (خطر فراموشی)، بعد می‌گوید آن را تحریفش کن و بعد با دست خودمان با شیطنت‌های آنها تحریف خواهد شد.

درحال حاضرچه چیزی تحریف می‌شود؟

ترشیزی: اعتقاد به جهاد، میل به جهاد، اعتقاد به ایستادگی در مقابل قدرت‌های زورگو و اعتقاد به پیروزی در صورت ایستادگی، اینها موضوعاتی هستند که تک تک اشاره می‌شود و این نفوذ فرهنگی، یک جوان بی‌خاصیتِ وابسته به فرهنگ غرب را ایجاد می‌کند. آن چیزی که دشمن می‌خواهد و خطر بزرگی می‌باشد، این است که هیئت‌های اندیشه‌ورز به تدبیر مقام معظم رهبری، باید بیایند و بنشیند و این فناوری را برای تولید فرهنگی و زنجیره تولید درست استفاده کنند.

شما در بحث اقتصادی می‌گویید اگر جایی زنجیره تولید نداشته باشد، ناقص است و برای رسیدن به توسعه پایدار در بخش کشاورزی هم همین کار را می‌کنیم اگر نباشد سرمایه ما از بین می‌رود اما بعضی وقتها شهدا، تاریخ و ارزش‌های دفاع مقدس را خام می‌فروختیم و این ظلم بزرگی به جوانان ما است که می‌تواند اثرات بدی را در آینده انقلاب، داشته باشد ،مخصوصاً در گام دوم انقلاب که خطاب مقام معظم رهبری معطوف به جوان‌ها است.

جهاد سازندگی در زمان جنگ چه مولفه‌هایی داشت که امروز در راهیان نور جوانان می توانند از نزدیک این موضوعات ببینند؟ 

ترشیزی: جهاد سازندگی نقش بسیار بالایی در ابعاد گوناگون جنگ داشته و حضورش واقعا تعیین‌کننده بوده است. شاید روز اول هیچکس نمی‌دانست کار جهاد، سازندگی در روستا و عمران بود. جنگی که بر ما تحمیل شد حساب شده بود، یعنی دشمن فکر نمی‌کرد که ما حتی یک هفته هم بتوانیم مقاومت کنیم نه ارتش آمادگی داشت و نه سپاه. سپاه هم تازه تاسیس بود و به مسائل داخلی در مرزهای غرب و شرق درگیرش کرده بودند، یعنی کشور هیچ آمادگی برای جنگ به این وسعت و عظمت نداشت و طبیعی بود که وقتی ما جهادی‌ها به جنگ می‌آمدیم، باید به فکر یک کار اصلی می‌بودیم تا بتوانیم کشورمان را حفظ کنیم.

مهندسی نقش اول را داشت؛ نقش استفاده از آب برای متوقف کردن دشمن پشت اهواز، استفاده از خاکریز، ابداع خاکریز به عنوان یک دیوار که بتواند جلوی دشمن را بگیرد و رزمنده برود و پشتش بنشیند و .... همه اینها را راویان ما توضیح می‌دهند.

وقتی جهاد سازندگی به فرمان امام (ره)، به عنوان یک نهاد انقلابی مردمی برخاسته از متن نظام اسلامی شکل گرفت، این باید به عنوان یک تولید و رسانه انقلابی و یک زبان گویای ارزش‌های انقلابی مطرح می‌شد. حتی شما وارد شلمچه که می‌شوید شاید چند تا خاکریز ببینید ولی آنجا افراد خیلی در فکر فرو می‌روند. ما باید به جوانان بگوییم که جنگ ما مردمی و دفاع مردمی در مقابل ارتش بعثی بود و جنگ بین دو تا ارتش نبود. سپاه، ارتش، ژاندارمری، نیروی انتظامی و جهاد، اینها برخاسته از مردم بودند. جوانان ما نباید فکر کنند که یک ارتشی بود رفت و جلوی دیگران ایستاد که اگر دفعه بعد، جنگی شود ارتشی هست که می‌رود جلوی دشمن می‌ایستد.

از انقلاب همه باید دفاع کنند، جهاد به مفهوم قرآنی و انقلابی وظیفه و تکلیف همه است، امام(ره) این جهاد را به عرصه سازندگی و بعد به سازندگی انسان‌ها کشید، در جنگ، قله‌هایی از این انسانها را داریم، انسان‌هایی که ما نباید آنها را خام بفروشیم. این شهیدان همانند ستارگانی در آسمان انقلاب می‌درخشند ما باید با شناخت و معرفت به اینها راه آینده‌مان را پیدا کنیم، وقتی به آسمان و ستارگان نگاه می‌کنیم، به تعبیر مقام معظم رهبری در سند الگوی اسلامی پیشرفت، باید برنامه 50 سال انقلاب را براساس اینها بتوانیم، تبیین و تصویر کنیم.

در راهیان نور این اتفاق باید بیفتد. فردی که می‌رود باید بداند دفاع مردمی یعنی چه، وقتی آرم جهاد با یک بحث سازندگی و محرومیت‌زدایی کنار آرم‌های دیگر عناصر نظامی کشور می‌آید مثل قرارگاه راهیان نور و جهاد کشاورزی در کنار سپاه، قرارگاه‌های بسیج، ارتش و نیروی انتظامی، می‌توان از آنها تولید محتوا کرد. باید بگویید که جهاد از روستا تا خط مقدم سه متر بالاتر بالای لودر شبکه داشت. شبکه‌ای کاملا مردمی، کاملا انقلابی با مدیریت جهادی. یعنی یک فرد باید احساس کند این محصولات، محصولات ملموس نیست ما باید در تولید فرهنگی خیلی دنبال این‌ها باشیم و باید در کارهای رسانه‌ای، این‌ها را برسانیم.

ما در زمان دفاع مقدس و تشکیل جهاد؛ جهاد ادارات، پادگان‌ها، کشاورزی، آموزش و پرورش، دانشگاهی و جهاد نیروی هوایی به دستور مقام معظم رهبری، تشکیل دادیم. یعنی اینکه جهاد باید در کل بدنه ما بیاید. تمامی افرادی که به جهاد می‌آمدند وظیفه داشتند از آن پیرزنی که نان برای جهاد می‌پخت، آن راننده‌ای که کمپرسی‌اش را در اختیار جهاد می‌گذاشت تا آن کسی که می‌رفت تا ارتفاع 2 متر خاکریز می‌زد که بقیه بیایند پشتش سنگر بگیرند، به تعبیر امام (ره)، سنگرسازان بی‌سنگر، دفاع کند.

بحث جهاد خیلی شیرین است و جاذبه بالایی دارد. در واقع، جهاد فقط یک بعدی نیست که فقط جنگ باشد. وقتی زائران راهیان نور، جهاد را می‌شناسند، تازه معمار انقلاب، مدیریت و سازماندهی حضرت امام خمینی (ره) که موجب پیروزی این انقلاب شد و نهادهایی مثل سپاه و ارتش که به تعبیر مقام معظم رهبری در سال 64 فرمودند سپاه و ارتش دو بال انقلاب هستند را می‌شناسند.

ما تشکیلاتی به نام تحقیقات مهندسی داشتیم که این تحقیقات مهندسی ما کار کمی انجام نداده است. مثلا در تهران، اصفهان و تبریز نخبه‌ها را آوردیم و همین نخبه‌های جهادی، با تحقیقات موشکی با سوخت جامد ساختند و تحویل دادند. اینها جاذبه‌های جهاد هست که هم جنگ را اداره کرد و هم پل بعثت، خیبر، بشکه‌ای، موشک، زیردریایی، لندیگراف و هزاران کار بزرگ انجام داد و برای یک روز هم کار مهندسی- عمرانی را تعطیل نکرد.

فعالیت راهیان نور در جهاد چگونه شروع شد؟

ترشیزی: فعالیت راهیان نور در جهاد، از داخل جنگ شروع شد چون جهاد شوراهای روستایی، اصناف، بازاریان، مهندسین و صنعتگران را به نوعی در شبکه جهاد وارد کرده بود. افرادی می‌آمدند بازدید می‌کردند و ما هم تصاویر و هم فیلم‌های مستند از این بحث داریم که فرماندهان همان زمان چه روایت می‌کردند که بعد از آن، سیل اعزام‌هایی از همان افراد، پشتیبانی‌ها و گسیل آنها به سوی جبهه‌ها اتفاق می‌افتاد.

این فعالیتها ادامه پیدا کرد و ستاد مرکزی راهیان نور با تدابیر زیبای مقام معظم رهبری، در بنیاد حفظ آثار تشکیل شد. بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و شورای سیاستگذاری ستاد مرکزی راهیان نور را تشکیل داد و قرارگاه‌هایی مثل قرارگاه‌های سپاه، بسیج، ارتش و نیروی انتظامی شکل گرفت و در کنار آن قرارگاه راهیان نور وزارت جهاد کشاورزی هم شروع به کار کرد، کارهای بسیار زیادی انجام شد از قبیل: آموزشی راویان، اعزام راویان به مناطق جنگی، راویان استقراری در یادمانها و راویان سیار.

در چندین یادمان با همکاری استان‌ها که یازده استان در راهیان نور به طور مستقیم درگیر هستند و بقیه استان‌های معین، ایثارگران و پیشکسوتان دفاع مقدس ما، این موضوع را به صورت دلی و خیلی زیبا شکل می‌دهند. ما سعی کردیم در یادمان‌ها، نمایشگاههای اسناد داشته باشیم. اسنادی که بالغ بر 2 میلیون و 500 هزار سند جنگ که ساماندهی و ذخیره‌سازی شده‌اند را در قالب نمایشگاه اسناد، عکس و ماکت‌هایی متناسب با مهندسی منتشر می‌کنیم.

جهاد کشاورزی الان متولی امنیت کشور است، یعنی یک ماموریت بسیار خطیر، دفاعی و پدافند غیرعامل دارد که باید این را حتما انجام دهد، اگرچه کم کاری هم زیاد است ولی نیاز به توسعه دارد.

آیا تاکنون شما محصولات متناسب راهیان نور را تولید کرده‌اید؟

ترشیزی: ما سعی کردیم محصولات متناسب راهیان نور را تولید کنیم؛ کتب، بروشور، پوستر و نرم‌افزارهای چند رسانه‌ای که بتواند تمام اینها را در برگیرد، ما موفق به تولید 10 نوع از این نرم‌افزارها شده‌ایم چه متناسب با جهاد و چه متناسب با شهدای شاخص. گفتنی است شهید شاخص وزارت جهاد کشاورزی امسال، شهید بزرگوار حاج اسدالله هاشمی است که فرمانده قرارگاه تاکتیکی کربلای ما بوده‌اند.

یکی از خطرات، خطرات تحریف جنگ است. وقتی بحث دفاع مقدس و راهیان نور می‌شود، از یک تاریخ گذشته، جنگ تحمیلی را داریم. جوان‌ها باید شانه‌شان را زیر بار این گام دوم بدهند. به تعبیر مقام معظم رهبری در گام دوم انقلاب، باید جهاد بزرگتری کرد و شادی و نشاط را وارد موضوعات جدید با فرهنگ و مدیریت جهادی کنیم.    

 

 

تعداد مشاهده خبر108 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal