امیر سرلشکر حسنی سعدی: پشتیبانی و مهندسی رزمی جنگ جهاد در طول هشت سال، حماسه آفرید
جانشین فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیاء گفت: یکی از محورهای اصلی جنگ، برعهده پشتیبانی و مهندسی رزمی جنگ جهاد بود که در طول هشت سال، حماسه آفرید. جا دارد از همه مهندسان رزمی و جهادگران بیش از این تقدیر کنیم.
1398/07/23

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل امور ایثارگران وزارت جهاد کشاورزی؛ عصر پنج‌شنبه چهارم مهرماه 98، مراسم اولین گردهمایی مشترک فرماندهان و پیشکسوتان مهندسی رزمی دوران دفاع مقدس با حضور شهردار تهران و چند تن از فرماندهان قرارگاه مهندسی خاتم‌الانبیاء، فرماندهان مهندسی رزمی جهاد، مدیرکل امور ایثارگران وزارت جهاد کشاورزی و تعدادی از نیروهای رزمی در مرکز همایش‌های بین‌المللی برج میلاد برگزار شد.

 در پایان مراسم، این امیر سرلشکر حسین حسنی‌سعدی جانشین فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیاء بود که به‌عنوان آخرین سخنران پشت تریبون حاضر شد. او ضمن تشکر از پیروز حناچی برای تشکیل این مراسم، گفت: هدف اصلی عراق از جنگ، اشغال خرمشهر و آبادان، از بین بردن قرارداد الجزایر و حاکمیت کامل بر اروندرود بود؛ به‌همین دلیل در ابتدای جنگ به‌هر ترتیب می‌خواست آبادان را اشغال کند، که اگر این اتفاق می‌افتاد، صحنه جنگ به‌طور کامل عوض می‌شد. اما رزمندگان فداکار و ایثارگر به پشتوانه جان‌فشانی‌ها و سنگرسازی‌های مهندسان بود که آن پیروزی‌های برق‌آسا را رقم می‌زدند. مهندسان رزمی در طول جنگ نقش محوری داشتند، حماسه آفریدند و با تلاش خود زمینه را برای پیش‌روی‌ها فراهم کردند.

او تعریف کرد: عراقی‌ها اروندرود را از خود می‌دانستند و حتی می‌گفتند؛ هر کشتی که قرار است از آبادان عبور کند، باید پرچم عراق را داشته باشد. اما در آن زمان یک ناو ایرانی با پرچم کشورمان توسط نیروی هوایی ایران اسکورت و وارد اروندرود شد و عراق جرات کوچکترین تیراندازی را نداشت. در واقع تصاحب اروندرود برای عراق تبدیل به یک عقده شده بود.  

حسنی‌سعدی افزود: در اوایل جنگ، یادم می‌آید روز نهم آبان بود که عملیات ذوالفقاری در یک شرایط حادی انجام شد و عراقی‌ها شبانه پُل زدند و عبور کردند زیرا جدا تصمیم داشتند آبادان را محاصره کرده و از آن خود کنند. یک شب تا صبح، ما در قبرستان آبادان منتظر ماندیم تا قایقی برای شمال بهمنشیر فراهم شود که با عراقی‌ها درگیر شویم. قایق فراهم نشد و همان شب به قرارگاه آبادان کوی ذوالفقاری برگشتیم. وقتی عراقی‌ها حمله کردند و وارد کوی ذوالفقاری شدند، همه مردم جانانه دفاع کردند و تعدادی از نیروهای عراقی را کشته و اسیر کردند و خودشان نیز شهید دادند. در واقع مردم که وارد صحنه جنگ شدند، ظرف چند ساعت طومار دشمن را درهم پیچیدند. عراقی‌ها تا نزدیکی‌های جاده آبادان به خرم‌آباد رسیده بودند و حتی موشک‌های خود را تا نزدیکی‌های جاده رسانده بودند و منتظر پیوستن نیروهای دیگر خود بودند تا بتوانند آبادان را اشغال کنند.

او با اشاره به اینکه نصرت الهی در عملیات ذوالفقاری موج می‌زد به طوریکه تبدیل به یک روز تاریخی در دوران دفاع مقدس ما شد، گفت: باوجود این شکست‌ها، عراق دست‌بردار نبود، پنج روز بعد از عملیات ذوالفقاری، با تانک و امکانات به فیاضیه آمد تا از این مسیر، آبادان را محاصره کند. بهرحال شرایط بحرانی همچنان وجود داشت و جهاد سازندگی نقش موثر خود را در تمام عملیات‌ها ایفا ‌کرد.

حسنی‌سعدی، در ادامه به نقش پشتیبانی و مهندسی جنگ جهاد در عملیات‌های دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: اولین پُل‌هایی که ساخته شد توسط جهاد اصفهان و شیراز، بوسیله مهندسان علی‌آبادی و جزایری روی رودخانه بهمنشیر بود. آنها از بشکه‌های خالی پالایشگاه آبادان استفاده کردند و پل‌های شناوری را روی این رودخانه احداث کردند و ما نیروها را از روی آن به سمت بهمنشیر عبور دادیم، این اولین فعالیت نیروهای جهادی بود.

او خاطرنشان کرد: فعالیت‌های جهاد و مهندسی رزمی در همه عملیات‌ها ادامه داشت. مثلا در عملیات فتح‌المبین نیز مهندسی رزمی جنگ جهاد اولین اقدام‌ها را انجام داد؛ خاکریز، تونل و کانال احداث کرد و فاصله نیروهای رزمنده با دشمن را بهم نزدیک کرد. ستوان سیامک‌نیا در منطقه فتح المبین یکی از مهندسان رزمی ما بود، هرشب غسل شهادت می‌کرد و کنار راننده لودر و بلدوزر می‌ایستاد تا خاکریز احداث شود. با تلاش‌های شبانه‌روزی وی، تا فاصله 150 متری عراقی‌ها خاکریز زده شد. بنابراین نیروهای رزمنده ایران در کمترین زمان ممکن، وارد سنگرهای عراقی‌ها شدند و ظرف چند ساعت لشکر 10 زرهی عراقی‌ها را منهدم کردند. در واقع مقدمه انهدام لشکر 10 زرهی عراق، توسط نیروهای جهادی ایجاد شد.

حسنی‌سعدی، ادامه داد: جهاد پل‌ها و جاده‌های زیادی را در عملیات بیت‌المقدس احداث کرد. در همان شب اول این عملیات، جهاد خاکریزی را به سمت عراق ایجاد کرد. در عملیات خیبر اگر جهاد پُل خیبر را احداث نکرده بود، اصلا نمی‌توانستیم وارد جزیره مجنون شویم. همچنین در عملیات تاریخی بدر که دیگر توصیف آن در این مجال نمی‌گنجد، فقط می‌دانم اگر پُل‌ها در رودخانه دجله احداث نمی‌شدند، نیروهای ما نمی‌توانستند از عملیات بازگردند. واقعا نقش پشتیبانی و مهندسی رزمی جنگ جهاد در عملیات‌ها بسیار مهم و اساسی بود، جهادی‌ها با تونل، خاکریز و پل‌هایی که شبانه می‌زدند، زمینه را برای پیشروی رزمندگان به سمت دشمن آماده کردند. می‌توان گفت؛ یکی از محورهای اصلی جنگ، برعهده پشتیبانی و مهندسی رزمی جنگ جهاد بود که در طول هشت سال، حماسه آفرید. جا دارد از همه مهندسان رزمی و جهادگران بیش از این تقدیر کنیم.

در انتهای این گردهمایی از برگزیدگان پیشکسوتان مهندسی رزم در دفاع مقدس و خانواده‌هایشان، از جمله محمد فروزنده فرمانده وقت قرارگاه مهندسی رزمی خاتم‌الانبیاء و از رؤسای ستادکل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دهه 60، تقدیر و تشکر شد.

تعداد مشاهده خبر154 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal