1500 تن محصولات گیاهان دارویی در استان تولید شد
مدیر امورباغبانی سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری از تولید یکهزار و 500 تن محصولات گیاهی دارویی در سال زراعی جاری در این استان خبر داد.
 
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان چهارمحال و بختیاری:
مدیر امورباغبانی سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری از تولید یکهزار و 500 تن محصولات گیاهی دارویی در سال زراعی جاری در این استان خبر داد.
ابراهیم شیرانی از افزایش سطح زیر کشت 500 هکتار گیاهان دارویی در دولت دوازدهم خبر داد و افزود: هم‌اکنون سطح زیر کشت گیاهی دارویی استان از 60 هکتار سال 92 هم‌اکنون به یکهزار و 500 هکتار افزایش یافته است.
به گفته وی، با اختصاص 20 هکتار زمین زراعی استان به محصول زعفران، امسال افزون بر 800 کیلوگرم این محصول گرانبها برداشت شده است که متوسط برداشت در هر هکتار با توجه به آموزش ، ترویج و حمایت دولتی به 4 کیلوگرم رسیده است.
مدیر امورباغبانی سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: با توجه به کاهش آب سفره‌های زیرزمینی و بروز کم آبی، با رویکرد سیاست تغییر الگوی کشت در استان و ترغیب کشاورزان به تولید محصولات کم آب‌بر، برداشت محصول گل‌محمدی، زعفران و موسیر در این استان نسبت به گذشته 15 درصد افزایش یافته است.
شیرانی، سطح زیر کشت محصول گل‌محمدی در 2سال گذشته استان را 250 هکتار اعلام کرد و گفت: این در حالی است که امسال کشت محصول به 650 هکتار افزایش یافته و در سال زراعی جاری در هر هکتار 3 تن محصول گل‌محمدی مرغوب برداشت شده است.
وی، با اشاره به اینکه در سال 92 تنها در 60 هکتار از اراضی استان گیاهان دارویی کشت می‌شد، تصریح کرد: با تمهیدات اندیشیده شده از سوی دولت تدبیر و امید هرساله بیش از 500 هکتار به وسعت کشت گیاهان دارویی استان افزوده می‌شود.
شیرانی با بیان اینکه هر هکتار از اراضی گیاهان دارویی برای 2 تا 3 نفر شغل مستقیم ایجاد می‌کند، تاکید کرد: اگر چه اشتغالزایی در این حوزه به صورت فصلی و مقطعی است اما با درآمدزایی بالا و توجیه‌پذیری اقتصادی همراه است.
شیرانی، از تهیه و تدوین سند توسعه گیاهان دارویی در این استان در دولت دوازدهم خبر داد و گفت: توسعه کشت و تولید انبوه گیاهان دارویی از مهمترین اهداف این سند راهبردی است.
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری، رویش 400 گونه گیاه دارویی در استان را نشانه مستعد بودن منطقه برای توسعه تولید این گونه‌های مثمر دانست و گفت: هم‌اکنون بخش عمده‌ای از مزارع کم آب و سطح اراضی شیبدار شهرستانهای مختلف استان به زیر کشت گیاهان دارویی از جمله زعفران و گل‌محمدی رفته است.
در چهارمحال و بختیاری سالانه بیش از یک میلیون و 500 هزار تن محصولات باغی، زراعی، دامی و شیلاتی تولید می‌شود و سطح زیر کشت استان 270 هزار هکتار با 66 هزار بهره‌بردار است.
1398/07/28
فایل ها :
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal