اخبار ویژه
 • هفته پدافند غیر عامل گرامی باد.
  1399/08/03
 • رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خبر داد
  رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: بر اساس طرح مجلس اگر دستگاهی در انجام وظایفش در حوزه الزامات پدافند غیرعامل کوتاهی کند مجازات‌های سنگین خواهد شد. به گزارش پایداری ملی، حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنور در گفت‌وگو با میزان، با اشاره به بررسی طرح تشکیل سازمان پدافند غیر عامل در مجلس و کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت: بنده این طرح را طراحی کردم و از مجلس قبل هم این طرح به دست بنده و در قالب یک طرح دو فوریتی به صحن مجلس ارائه شد که متأسفانه عمر مجلس دهم کفایت نکرد تا این طرح در مجلس دهم مورد بررسی قرار گیرد. وی با بیان اینکه طرح تشکیل سازمان پدافند غیر عامل با یکسری تغییرات جدید و قابل توجه به مجلس یازدهم ارائه شد، اظهار داشت: این طرح تاکنون در چندین جلسه مورد بررسی قرار گرفته و طرح بسیار مهمی است. رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، بیان داشت: ما در زمینه‌های مختلف آسیب پذیر هستیم لذا آنچه که در نطنز رخ داد و یا سایر حوادثی که ممکن است پیش بیاید و همچنین اتفاقاتی که در برخی از روستا‌ها همچون منهدم شدن و منفجر شدن گاز پیش می‌آید همگی این موارد ما را به این سمت سوق می‌دهد که ایمن سازی زیرساخت‌های موجود کشور را مدنظر قرار دهیم. وی ادامه داد: این ایمن‌سازی در حوزه پدافند غیرعامل است و محدود به نیرو‌های مسلح نمی‌شود لذا این مسئله در دایره مأموریت همه دستگاه‌ها و وزارتخانه‌هاست بنابراین ما پیرو این طرح برای دستگاه‌های مختلف تکلیفی را تعیین کرده‌ایم. ذوالنور تاکید کرد: در این طرح به چند وزیر که در حوزه پدافند غیر عامل نقش مؤثر دارند، در قالب کمیته دائمی پدافند غیر عامل مسئولیت‌هایی واگذار شده است. وی تصریح کرد: همچنین جرم انگاری مدنظر قرار گرفته است که اگر دستگاهی در انجام وظایفش کوتاهی کند مجازات‌های سنگین خواهد شد. رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت: در این طرح برای وزارت اطلاعات، وزارت کشور، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ستاد کل نیرو‌های مسلح، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، مرکز پژوهش‌های مجلس و دستگاه‌های متعدد دیگری همچون صدا و سیما وظایفی در نظر گرفته شده است.
  1399/07/15
 • به گزارش پایداری ملی به نقل از خانه ملت، ابوالفضل عمویی در تشریح نشست روز یکشنبه 16 شهریورماه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، گفت: جلسه امروز با موضوع بررسی دو طرح درباره تشکیل سازمان پدافند غیرعامل و اصلاح موادی از قانون نظام وظیفه عمومی تشکیل شد. سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی افزود: طرح تشکیل سازمان پدافند غیرعامل در حضور اعضای کمیسیون بررسی شد و اعضای کمیسیون با کلیات طرح موافقت کردند. این طرح به موضوع تشکیل سازمان پدافند غیرعامل می‌پردازد البته این سازمان حسب دستور مقام معظم رهبری تشکیل شده اما قانون تشکیل سازمان هنوز تصویب نشده است بنابراین طرحی تدوین شد و سه ماده طرح نیز در نشست امروز بررسی و تصویب شد. ادامه بررسی این طرح به جلسات بعدی کمیسیون موکول شد.
  1399/06/19
 • متن حکم ایشان به شرح زیر است: جناب آقای ایرج سالاری با سلام، نظر به تعهد، سوابق و تجربیات ارزشمند جنابعالی ، به موجب این حکم به عنوان دبیر کمیته پدافند غیر عامل وزارت جهادکشاورزی منصوب می شوید. امید است با استعانت از خداوند متعال و با همکاری سازمان پدافند غیر عامل و سایر معاونتها و سازمان های تابعه در انجام امور محوله موفق و موید باشید. توفیق روز افزون جنابعالی را از درگاه ایزد منان خواهانم. شاهرخ شجری معاون وزیر
  1399/06/17
 • به گزارش پایداری ملی به نقل از خبرگزاری مهر، مهدی محمدی از برنامه همکاری مشترک ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال معاونت علمی و مرکز افتای ریاست جمهوری برای حمایت مالی و معنوی تجهیزات حوزه افتا (امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات) خبر داد و گفت: مطابق با ابلاغیه شورای عالی فضای مجازی، موضوع حمایت از محصولات بومی حوزه افتا در دستور کار معاونت علمی قرار گرفته است. وی گفت: هم اکنون کارگروه مشترکی میان ستاد توسعه فناوری‌های حوزه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و مرکز مدیریت راهبردی افتای ریاست جمهوری تشکیل شده است تا تامین تجهیزات و محصولات مرتبط با حوزه امنیت و فایروال ها نیازسنجی و شناسایی شود. محمدی خاطرنشان کرد: در این طرح، قرار است تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری مرتبط با حوزه امنیت در کشور شناسایی شود و پس از ظرفیت سنجی محصولات داخلی و نیازسنجی سازمان ها، شرایط حمایت از تجهیزات بومی را فراهم کنیم. دبیر ستاد توسعه فناوری‌های حوزه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی گفت: موضوع جایگزینی تجهیزات داخلی با تجهیزات خارجی و نیز ایجاد ظرفیت برای استفاده از توان شرکت های دانش بنیان در دستور کار قرار دارد تا بتوان جلوی واردات تجهیزاتی که نمونه موفق داخلی دارند، گرفته شود. وی افزود: این کارگروه در حال ظرفیت سنجی شرایط موجود است تا مشخص شود چه میزان تجهیزات در کشور با استفاده از ظرفیت ها و توان شرکت های دانش بنیان بومی سازی شده و چه مشکلاتی پیش روی این شرکت ها برای تولید انبوه است تا بتوان این تجهیزات را جایگزین نمونه های خارجی کرد. محمدی در خصوص نحوه حمایت از تجهیزات بومی حوزه افتا نیز گفت: حمایت از این محصولات در قالب 3 مدل پیگیری می شود. نخست اینکه حمایت از جنس بازار خواهد بود. به این معنی که برای این محصولات ایجاد تقاضا و بازار می کنیم. این روش از طریق الزام و یا تشویق سازمان ها به استفاده از تجهیزات امنیتی تولید داخلی محقق می شود. وی اضافه کرد: در روش دوم، از محصولاتی که نیازمند توسعه هستند، حمایت می کنیم. این حمایت در قالب حمایت مالی از منابع مربوط به صندوق نوآوری و شکوفایی و معاونت علمی برای شرکت های دانش بنیان صورت می گیرد و برای محصولاتی که نیازمند کار تحقیقاتی هستند، بستر توسعه محصول فراهم می شود. دبیر ستاد توسعه فناوری‌های حوزه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی ادامه داد: در روش سوم ممکن است محصول اولیه ای وجود داشته باشد اما به تولید انبوه نرسیده باشد. در این روش ما منابع تولید را در مقیاس بزرگ تر برای تولیدکنندگان محصولات افتا فراهم می کنیم. وی با بیان اینکه ظرفیت های تولید حوزه افتا در داخل کشور قابل دفاع است، گفت: طی سال های اخیر به دلیل تحریم های موجود، ظرفیت های خوبی در این حوزه در کشور شکل گرفته است که هدف این است این ظرفیت ها با حمایت های مدنظر، کاربردی تر شده و وارد بازار تولید شود.
  1399/05/29
 • با حکمی از سوی سردار دکتر غلامرضا جلالی، جانشین قرارگاه پدافند الکترونیک سازمان پدافند غیرعامل کشور منصوب شد. به گزارش پایداری ملی، سردار دکتر غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با صدور حکمی «دکتر ذبیح الله حسن شاهی» را به عنوان جانشین قرارگاه پدافند الکترونیک منصوب کرد. گفتنی است در سالیان اخیر با ظهور مفاهیم ترکیبی مانند الکترومغناطیس و همچنین سایبرالکترونیک که به بهره گیری همزمان و به هم تنیده اقدامات سایبری و الکترونیکی در راستای ایجاد تهدیدات چندوجهی اشاره دارد، کشورهای توسعه یافته توجه ویژه ای به موضوع دفاع از فضای الکترونیک خود معطوف داشته اند. نقش و کارکرد مستمر و بهینه زیرساختهای حیاتی بر رشد اقتصادی، رفاه عمومی و امنیت ملی کشورها، غیرقابل انکار است و امروز زیرساختهای کشورها، برای کنترل و ارتباطات به شدت به تجهیزات و سیستمهای الکترونیکی متکی هستند. تجهیزات الکترونیکی در برابر گستره وسیعی از تهدیدات طبیعی و عامدانه می توانند آسیپپذیر باشند. حوادث طبیعی تجربه شده در کشورها نشان داده است که چگونه وقایع و اختلالات ساده طبیعی میتواند آثار و پیامدهای شدیدی بر عملکرد زیرساختهای حیاتی داشته باشند. این تجارب، ضرورت چاره اندیشی و آمادگی در برابر تهدیدات خصمانه و هدفمند دشمن را دو چندان می سازد. قرارگاه پدافند الکترونیک کشور مطابق سند راهبردی پدافند الکترونیک، وظیفه دارد تا با احصای تهدیدات با استفاده از ظرفیت‌های علمی و صنعتی کشور طرح های خود را در جهت مصون سازی مراکز حیاتی و حساس کشور از منظر دفاع الکترونیک پیاده سازی نماید.
  1399/05/29
 • به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، در بخشی از این حکم آمده است: با توجه به نقش پدافند غیرعامل در بخش کشاورزی و مصوبه شماره 19454/ت33266 ه- مورخ 22/4/1384 هیات محترم وزیران، به موجب این حکم جناب عالی به عنوان "رئیس کمیته پدافند غیرعامل وزارت جهاد کشاورزی" منصوب شد.
  1399/05/29
روز یکشنبه 13 بهمن 1398معاون محترم سلامت سازمان پدافند غیر عامل و مدیر کل کشاورزی و منابع طبیعی آن سازمان با معاون محترم وزیر و رئیس کمیته پدافند غیر عامل وزارت کشاورزی دیدار و گفتگو کرد.
1398/11/15
در روز یکشنبه 1398/11/06 اولین دیدار دوستانه مهندس نادعلی دبیر پدافند غیر عامل و کارشناسان مجموعه در معاونت امور سلامت سازمان پدافند غیر عامل کشور به ریاست دکتر علی محمد لطیفی برگزار شد.
1398/11/06
نخستین رزمایش ملی پدافند غیر عامل با عنوان ارزیابی و تقویت زیرساخت های لازم جهت ایجاد بانک ژن و تعیین هویت نژادهای اصیل دام و طیور کشور به منظور مقابله با تهدید خروج این منبع ژنی ارزشمند از کشور با محوریت شتر دوکوهانه با حضورآقایان مهندس دانایی فر و سرهنگ زارعی از مسئولین سازمان پدافند غیر عامل کشوروآقایان مهندس غفرانی و مهندس شاه محمدی مسئول امور تخصصی و آموزش پدافند غیر عامل وزارت جهاد کشاورزی ودکتر میر رحیمی معاون مرکز آموزش عالی امام خمینی(ره)، در موسسه تحقیقات علوم دامی کشور در تاریخ 23/ 10/98 با موفقیت برگزار شد.
1398/10/29
در چهارمین روز هفته پدافند غیر عامل شنبه مورخه 1398/08/11 رزمایش " آتش سوزی عمدی در بانک ژن منابع طبیعی ایران" در موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع با حضور معاون سلامت سازمان پدافند غیر عامل کشور و دبیر پدافند غیر عامل وزارت جهاد کشاورزی انجام شد.
1398/08/12
جلسه پدافند غیرعامل کارگروه زیستی بخش کشاورزی که با حضور رئیس سازمان جهادکشاورزی استان کردستان، مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان، معاونین و مدیران ستادی جهاد کشاورزی استان کردستان در سالن جلسات این سازمان برگزارشد.
1398/05/28
اولین دوره آموزش پیشگیری و مبارزه با بیماری های مشترک انسان و دام در حوزه پدافند غیرعامل با موضوع بیماری(شاربن) در سازمان جهاد کشاورزی استان تهران برگزار شد.
1398/04/03
به گزارش پایداری ملی، سردار علی مهدی‌پور جانشین و دکتر محمد کریمی‌نیا معاون قرارگاه پدافند زیستی کشور به همراه دکتر سید عباس متولیان؛ معاون تحقیقات و فناوری و دکتر مسعود سلیمانی دورانی؛ مدیر گروه اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی ایران و ریاست مرکز ثبت کارآزمایی بالینی، دکتر شاه کرمی از موسسه سرم سازی رازی و دکتر شهباز از شبکه راهبردی بیماریهای ویروسی کشور از آخرین دستاوردهای مرکز عمل کلی پدافند زیستی کشور بازدید کردند. آزمایشگاه مرجع زیستی کشور در این مرکز از جمله بخش هایی بود که مورد بازدید مسئولان حاضر در این برنامه قرار گرفت. همچنین میهمانان از دومین آزمایشگاه سطح 3 ایمنی زیستی کشور نیز دیدن کردند. متخصصان و مسئولان در این بازدید همچنین ضمن بررسی اقدامات مرتبط با پروژه مصون‌سازی، نقطه نظرات کارشناسی خود را جهت بهبود عملکرد این اقدامات ارائه نمودند.
1399/07/15
نگارش و گردآوری: محمد مصطفی شاهی فردوس و محمد حسین فلاح مهر آبادی
1398/08/22
نویسنده : هنری اس . پارکر ترجمه و تلخیص محمدرضا جعفری زاده
1398/08/22
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal