معرفی تاریخ شفاهی

  مقدمه

تاریخ شفاهی شیوه ای برای تاریخ نگاری است که منابع اصلی آن شامل خاطرات شفاهی(روایت) و مصاحبه شونده (راوی) می‌باشد. اهمیت و ضرورت تاریخ شفاهی زمینه یادآوری و بازآفرینی اطلاعاتی را که از ذهن مصاحبه شونده گریخته است، فراهم می‌سازد؛ به‌طوری‌که اطلاعاتی که از منظر مصاحبه شونده دور مانده و کم اهمیت شده است را بصورت برجسته راستی آزمایی می‌کند .

این خاطرات به چهار دسته کلی تقسیم‌بندی می‌گردد:

  1. خاطرات شفاهیِ خام: دراین نوع خاطرات روایت بدون دخل و تصرف، تبین و ویرایش شده و با تمام کاستی و تناقضاتِ راوی به طبع می‌رسد.
  2. خاطرات شفاهیِ ویرایشی: درخاطرات شفاهیِ ویرایشی، روایت پس از پیاده شدن به صورت مکتوب، اِعمال ویرایش ادبی شده و با توضیحات لازم بدون دخل و تصرف در مفهوم، به طبع می‌رسد .
  3. خاطرات شفاهیِ تدوینی: نوعی از تاریخ شفاهی است که راوی ضمن بیان واقعه، به فرد یا گروهی اجازه تدوین روایت را به‌نحوی‌که مورد نظر ایشان می باشد؛ می‌دهد.
  4. خاطرات شفاهیِ تلفیقی: جمع آوری و ضبط خاطرات در خصوص موضوعات و وقایع مختلف به صورت مصاحبه و گفتگو انجام گرفته و با کنار هم قراردادن این گفتگوها انسجام لازم برای بیان یک واقعه یا رویداد بدست می‌آید راهبرد اتخاذ شده درتاریخ شفاهی" پشتیبانی و مهندسی جنگ جهاد " مبتنی بر خاطرات ویرایشی است که در هنگام ویراستاری محتوایی، با کنار هم قراردادن مصاحبه‌ها (تقاطع مصاحبه ها) اصلاحات لازم برای بیان رویدادها انجام می شود. در این راهبرد با تفکیک موضوعی مصاحبه‌ها در یک بازه زمانی مشخص ، بهره برداری از مصاحبه های انجام شده قبلی، به‌همراه جمع آوری اطلاعات از سایر منابع مکتوب ومضبوط، همچنین دسترسی به منابع انسانی مطلع به منظور دعوت برای مصاحبه جدید را ممکن نموده و با تعیین رسانه از جمله تدوین و تالیفِ آثار، زمینه بهره برداری مخاطبان مهیا می‌گردد. ثبت تاریخ مصاحبه های انجام شده برروی نوارهای صوتی و تصویری نشان می‌دهد؛ این اقدامات از ابتدای جنگ تحمیلی آغاز شده‌است . همچنین متون پیاده شده برخی نوارهای صوتی و تصویری حاکی از اقداماتی جهت ثبت مصاحبه ها برای بهره برداری از موضوعات مختلف پشتیبانی و مهندسی جنگ جهاد در دفاع مقدس می‌باشد.

پس از دفاع مقدس به دلایل متعددی از جمله:

  • عدم آگاهی از ضرورت حفظ و نگهداری اسناد و مدارک پشتیبانی و مهندسی جنگ جهادسازندگی و ...
  • عدم تخصیص بودجه و اعتبارات لازم
  • بی توجهی های صورت گرفته از سوی بعضی مسئولین و مراجع
  • عدم برنامه ریزی مدون و جامع در خصوص جمع آوری و ماندگاری اسناد تاریخ شفاهی تلاش های مرکز ثبت و نشر آثار دفاع مقدس پشتیبانی و مهندسی جنگ جهاد را در بهره برداری از گونه های سندی مکتوب و مضبوط بی‌حاصل نمود. به طوری که بخشی از اسناد و نوارهای صوتی و تصویری به محل دیگری منتقل گردید و قسمتی از آنها نیز از بین رفت.
تاریخ به روز رسانی:
1399/05/05
تعداد بازدید:
4181
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal