عملیات : کربلای 5
1388/04/01

نام عملیات: کربلای 5                تاریخ عملیات : 65/10/19

رمز عملیات: یا زهرا (س)                 

  ساعت شروع عملیات: یک بامداد

 

محور عملیات:  شلمچه و منطقه استراتژیک شرق بصره عراق

 

مناطق آزاد شده:

 

12 کیلومتر پیش روی به طرف بصره و آزادسازی 150 کیلومتر مربع؛

 پاسگاه های بوبیان، شلمچه، کوتسواری و خمین ؛

14 کیلومتر ازجاده ی آسفالته ی شلمچه بصره ؛

جزیره های بوارین، فیاض، ام الطویل، روستاهای خرنوبیه، سعیدیه، حنین، سلیمانیه، هسجان، جاسم، عطبه و شهرک دوعیجی ، عبور از کانال ماهی گیری نهر دوعیجی و جاسم ؛

استقرار در 10 کیلومتری بصره ؛

تصرف دریاچه ی بوبیان و بخشی از کانال ماهی  .


عملیات کربلای پنج یکی ازعملیات های بزرگ وبسیارمهم رزمندگان کشورمان درطول دفاع مقدس به شمار می رود-دراین عملیات مهم رزمندگان کشورمان توانستن با گذشتن از دژهای صعب العبور دشمن که توسط مستشاران غربی برای حفاظت ازمرزهای دشمن ساخته شده بود عبورکنند وبه مرزهای شهر مهم بصره عراق مشرف شوند

یکی از بزرگترین عملیات‌های رزمندگان در طول جنگ تحمیلی بود، در تاریخ 19 دی‌‌ماه سال 1365 با رمز مبارک‌ یازهرا(ع) در منطقه‌ شلمچه‌ و شرق بصره‌ آغاز شد.

سنگینی شرایط دشوار پس از عملیات کربلای 4 ضرورت انجام عملیات دیگری را ایجاب می‌کرد. عملیاتی که پیروزی آن تضمین شده باشد و ضمنا از جنبه نظامی ‌و سیاسی بسیار ارزشمند باشد تا آثار نامطلوب عدم فتح کربلای 4 را جبران کند.
ارتش بعث در جشن شکست کربلای 4 بود که ایرانی ها کربلای 5 را آغاز کردند

فرماندهان و رزمندگان ایرانی در میانه تردید و امید، 19 دی به خط شلمچه زدند و عراقی ها در جشن پیروزی‌شان در کربلای 4 حسابی غافلگیر شدند. روش و منش چاپلوس پروری صدام از دلایل اصلی این غافلگیری بود.
نقشه عملیات کربلای 4 / طرح عملیات خوب بود اما دشمن هم کاملا از اوضاع با خبر شده بود

حمدانی از فرماندهان گارد ریاست جمهوری عراق می‌گوید: «حمله (کربلای4) ایران به کلی شکست خورد و رقابتی میان فرماندهان سپاه سوم و هفتم عراق که همیشه موفق بودند، پدید آمد. فرمانده سپاه سوم، طالی الدوری برای اینکه نشان دهد ایران را شکست داده است، امار و ارقامی از تلفات فوق العاده سنگین نیروهای ایرانی ارائه داد که غیر منطقی به نظر می رسید.

ماهر عبدالرشید، فرمانده سپاه هفتم هم می‌دانست که باید مطابق میل صدام رفتار کند. او هم آمارهای غیر واقعی داد. آمارهایی که تقریبا خنده‌دار بود. اما صدام رضایت داشت چون پس از فاو، این دروغگویی ها تسکینش می داد. فرماندهان می گفتند با تلفات سنگینی که به ایرانی ها وارد شده، می توانیم همه نفس راحتی بکشیم. فرماندهانی که مدت ها در جبهه بودند به مرخصی رفتند و آماده باش لغو شد. 
شرق بصره/ دژ مرزی منطقه 5 ضلعی / دی ماه 65 / نبرد نوک 5 ضلعی از سخت ترین نبردها بود.

مردم در جامعه هم آمارها را باور کردند و می گفتند تا ایرانیها عملیات دیگری شروع کنند، حداقل شش ماه زمان می‌خواهند. ایرانی ها کمتر از دو هفته بعد حمله کردند و دروغ‌ها برملا شد. معلوم شد فرماندهان تلفات ایرانی را 10 برابر بیشتر اعلام کرده‌اند.»

روایت عملیات کربلای 5 از زبان سردار حاج قاسم سلیمانی

ارزشمندترین منطقه موجود شلمچه بود که دشمن در آن مستحکمترین مواضع و موانع را داشت، به طوری که عبور از آن‌ها غیرممکن می‌نمود و با توجه به اصول نظامی ‌شناخته شده و محاسبات کمی، ضریب موفقیت بسیار ناچیز بود و بالطبع تضمین پیروزی از سوی فرماندهان عملیات را غیر ممکن می‌ساخت؛ لیکن ضرورت غیر قابل انکار ادامه جنگ در آن موقعیت و لزوم تسریع در تصمیم‌گیری پس از عملیات کربلای 4 سبب گردید که صرفا برای انجام تکلیف و با امید به نصرت الهی، تمامی ‌نیروهای خودی اعم از رزمنده و فرمانده برای عملیات بزرگ کربلای 5 آماده شوند.

هنگام انتخاب منطقه عملیات کربلای 5، آنچه اوضاع را پیچیده‌تر می‌کرد، این بود که:

- تنها انجام یک عملیات نمی‌توانست موثر باشد.

- به علاوه عملیات باید با پیروزی توام باشد.

- همچنین سرعت عمل نیز نقش تعیین کننده‌ای در این عملیات داشت.

دشمن با توجه به اهمیت منطقه، زمین شرق بصره را مسلح به انواع موانع و استحکامات کرده بود و با رها کردن آب در منطقه، انجام هرگونه عملیاتی را غیر ممکن ساخته و فضای امنی را برای خود به وجود آورده بود تا بتواند حرکت هر نیروی مهاجم را قبل از دستیابی به خط اول خود سرکوب کند.

اولین خط دفاعی دشمن دژی بود که در یک سمت آن سنگرهای بتونی برای استراحت نیرو و در سمت مقابل، سنگرهای دیده بانی و تیربار با مهمات آماده و سنگرهای تانک احداث شده بود. این دژ، دشمن را از موقعیت ممتازی برای اشراف و تسلط کامل بر منطقه برخوردار می‌کرد. در پشت خط اول چند موضع هلالی شکل احداث، که قطر هر یک به 300 الی 400 متر و ارتفاع آن به 5 تا 6 متر می‌رسید.

در پشت مواقع هلالی، برای تردد و استقرار تانک، جاده ساخته شده بود و به این وسیله تانک می‌توانست با استقرار روی مواضع مشخص شده، کل منطقه درگیری را زیر پوشش گلوله مستقیم و تیربار قرار دهد.

دومین خط دشمن به فاصله صد متر از خط اول و به موازات آن احداث و سیل‌بندی بود به عرض 205 و ارتفاع 4 متر که دارای موضع پیاده، کانال مواصلاتی و مواضع تانک بود. این سیل بند از جنوب جاده شروع می‌شد و به سمت اروند ادامه داشت.

سومین خط دشمن، خاکریزی بود به موازات خط دوم و دارای مواضع پیاده و تانک که در جلوی آن کانال َمتروکه‌ای به عرض 4 و عمق 2 متر احداث شده بود. 
چهارمین رده دشمن در پشت نهر دوعیجی قرار داشت و شامل نهر، دژ و چندین موضع هلالی پی در پی، که بر توانایی دشمن برای مقابله و دفاع می‌افزود
.

پنجمین رده دشمن در پشت نهر جاسم قرار داشت. ضمن آن که در حد فاصل خط چهارم و پنجم، قرارگاه دشمن، خصوصا قرارگاه تاکتیکی سپاه سوم (مقر فرماندهی لشکر11)، دارای مواضع مستحکمی‌بود و پدافند مستقل داشت. پس از خط جاسم تا کانال زوجی، مرکز توپخانه، لجستیک و عقبه لشکر 11 قرار گرفته بود و رده ششم و هفتم دشمن شامل کانال زوجی و مثلثی های غرب کانال زوجی بود. در منطقه شلمچه، دشمن زمین را به شکل پنج ضلعی درآورده بود. که از استحکامات بسیار پیچیده‌ای برخوردار بود.
 

 غافلگیری در شرق بصره

عراقی ها سراسیمه نیروهای بسیاری را به منطقه شلمچه آوردند تا ایرانی ها را عقب بزنند. قرار بود عملیات ساعت 2 نیمه شب آغاز شود که خبر رسید شاید عملیات لو رفته باشد. پس ساعت شروع عملیات را پیش انداختند و ساعت 1 و 35 دقیقه بامداد رمز عملیات اعلام شد. 
هلالی ها از معروفترین موانع در شلمچه بودند

دو ساعت از عملیات گذشت و پیشروی امیدوار کننده بود. یعنی عراقی ها غافلگیر شدند. ایرانی ها کانال پرورش ماهی را رد کردند و گروهی دیگر در نوک جزیره بوارین و خط معروف موانع 5 ضلعی را شکستند. پاسگاه بوبیان عراق را هم گرفتند.

ارتش عراق روز دوم عملیات بیشتر از 20 بار پاتک کرد که همه ناموفق بود و مجبور شد عقب نشینی کند. توپخانه دشمن و تیر مستقیم تانک ها تنها پل ارتباطی را بی وقفه زیر آتش گرفته بود و ارتباط کاملا قطع شده بود. آتش دشمن الحاق برخی گروه‌ها را هم قطع کرده بود.

انتقال مهمات، غذا و مجروح به هیچ عنوان مقدور نبود. و همه چیز توسط افراد حمل می‌شد. فشار دشمن در عصر روز دوم عملیات به کارگیری هوانیروز و نیروی هوایی را ضروری کرد.

نبرد شبانه روزی کربلای 5 ادامه داشت و نیروهای ایرانی با سرعت محدود پیش می رفتند. رزمندگان، شب دهم تلاش کردند در غرب نهر جاسم سرپل بگیرند و شب یازدهم سرپل را گرفتند و بعد از فرار عراقی ها، در غرب نهرجاسم عملیات را ادامه دادند.

نبرد در نهر جاسم

دشمن که زمین داده بود تا نیروهایش را حفظ کند و تا غرب نهرجاسم عقب نشسته بود، در چهار راه شلمچه مقاومت می کرد. عملیات در غرب نهر جاسم تا شب نوزدهم عملیات (7 بهمن 1365) ادامه داشت.

عراق برای سد کردن پیش روی رزمندگان اسلام به کلیه سپاه های خود اعلام کرد یگان های کیفی و عملیاتی خود را به شلمچه اعزام کنند. خیلی سریع بیش از 100 یگان عراق به منطقه آمدند.

طی این مدت فقط 25 یگان سپاه در برابر دشمن صف‌آرایی کردند و بارها با سازمان و جذب نیروی جدید، عملیات را ادامه دادند. 

روزهای خونین

جبهه ایران و عراق به خونین ترین روزهایش رسیده بود و تمام قدرت در طرف در زمین محدود شلمچه به میدان آمده بود. عراق حدود دو سوم استعداد ارتش خود یعنی 180 تیپ را وارد منطقه نبرد کرده بود. می توان گفت شدیدترین و گسترده ترین عملیات در میان 90 عملیات دفاع مقدس، کربلای 5 بوده است.

مقدار گازهای ناشی از پرتاب گلوله ها در فضای جبهه به حدی زیاد بود و تنفس را برای رزمندگان مشکل می کرد.

در این عملیات، 30000 نفر به شهادت رسیده و یا مجروح شدند. سپاه در عملیات کربلای 5 آسیب جدی دید و تعدادی از فرماندهان و نخبگان مانند حاج حسین خرازی، حاج اسماعیل دقایقی، حجت الاسلام میثمی و ده ها شهید دیگر به شهادت رسیدند.

حمدانی از فرماندهان عراقی می گوید: بیش از 5000 توپ و تانک در این منطقه بر روی هم آتش ریختند. شما نمی توانستید 10 متر جا پیدا کنید که بمباران نشده باشد. وضعیتی که من دیدم را فقط در فیلم ها دیده بودم.

در پایان نبرد کربلای 5، ایران موضع برتر را داشت و توانسته بد خط دفاعی شلمچه را بشکند. آمریکا برای جلوگیری از شکست عراق و سقوط بصره، ناو هواپیمابر جان اف کندی را به خلیج فارس فرستاد. روزنامه های دی ولت، اشپیگل و زوددویچه سایتونگ نوشتند: آمریکا با شش گردان و ششصد هواپیمای جنگی آماده است در صورت سقوط بصره با ایران بجنگد.

فروریختن دژ شلمچه، در خطر قرار گرفتن بصره، شرایط سیاسی و نظامی و تاثیرات مهم کربلای 5 بر جنگ، آن را از مهم ترین عملیات های جنگ کرده است.


نیروهای ارتش در کربلای 6 می خواستند فشار بر جبهه های جنوب را کم کنند

همزمان با کربلای 4 بنا شد ارتش در جبهه نفت شهر، عملیاتی با نام کربلای 5 انجام شود تا توان عراق در دو جبهه درگیر شود. با توقف عملیات کربلای 4، عملیات کربلای 5 در جبهه نفت شهر هم لغو شد.

با قطعی شدن عملیات کربلای 5 در شلمچه، به نیروهای ارتشی نفت شهر و سومار هم دستور دادند طرح عملیاتی کربلای 5 را با نام کربلای 6، 48 ساعت پس از کربلای 5 اجرا کنند، اما فرماندهان نگران آمادگی دشمن در این منطقه بودند. فشار کربلای 5 که زیاد شد، کربلای 6 باید آغاز می شد. انگار دشمن از عملیات بو برده باشد، همزمان با حرکت نیروها، منطقه را زیر آتش گرفت و رزمنده‌ها تا به خط مقدم برسند، چند نفر شهید دادند. رزمنده ها به عقب برگشتند و عملیات متوقف شد.

آغاز جنگ دریایی

همزمان با عملیات کربلای 5، ارتش عراق به شهرها، نفتکش‌ها و تاسیسات نفتی ایران حمله کرد و تا سال 66 به این حملات ادامه داد. ایرانی ها که تا قبل از این در دریا محتاطانه عمل می کردند، به همه حملات عراق، پاسخ دادند. با ورود نظامی ابرقدرت ها به خلیج فارس، جنگ وارد مرحله جدیدی شد.

ایرنا توانش در جبهه زمینی ضعیف شده بود و تیم اقتصادی دولت معتقد بود که دیگر نمی تواند هزینه های جنگ را تامین کند. مسعود روغنی زنجانی رییس وقت سازمان برنامه و بودجه گفته بود: سال 65 نامه ای را به صورت دستی برای نخست وزیر ایران بردم و در آن استدلال کردم نمی توانیم جنگ را ادامه بدهیم. گفتم دو راه بیشتر نداریم؛ یا جنگ را تمام کنیم و نظام را حفظ کنیم یا جنگ را ادامه دهیم که نتیجه آن فروپاشی نظام و قهرمانانه کنار رفتن است!

جنگ دریایی گزینه مناسبی برای گرمی تنور جنگ بود. نیروهای گمنام نیروی دریایی سپاه در خلیج فارس، موقعیت های خوبی برای ضربه زدن به دشمن ایجاد کرده بودند.

 

اهداف عملیات

منطقه شلمچه به لحاظ اهمیت سیاسی و نظامی‌آن، به عنوان یکی از معابر وصولی شهر بصره، همواره در زمره اهداف قوای نظامی‌ جمهوری اسلامی‌ایران قرار داشت. در صورت تسلط بر این منطقه، جمهوری اسلامی‌ می‌توانست برتری خود در جنگ را به اثبات برساند.

منطقه عملیات

منطقه عملیاتی شلمچه که در جنوب شرقی شهر مهم بصره قرار گرفته و تقریبا نزدیک ترین محور وصولی به این شهر به شمار می‌آید، به مناطق و محورهای زیر محدود بود:

از شمال، به آب گرفتگی جنوب زید

از شرق، به دژ مرزی ایران و عراق

از جنوب، به رودخانه اروند و اروند صغیر

از غرب، به کانال زوجی و شهرهای تنومه و الحارثه

این منطقه از تعداد زیادی نهر، کانال، خاکریز، جاده و... تشکیل شده است که همه آن ها در بخش شمالی اروند قرار دارند. هم چنین، آب گرفتگی‌های متعددی در این منطقه وجود دارند که از سوی ارتش عراق به عنوان موانعی در مقابل هر گونه نفوذ قوای جمهوری اسلامی‌ایجاد شده اند.

استعداد دشمن

منطقه عملیاتی در حوزه پدافندی سپاه سوم عراق بود و سه لشکر 11 پیاده، 5 مکانیزه و 3 زرهی در این منطقه مستقر بودند.

با شروع عملیات، تعداد دیگری از لشکرهای عراق به تدریج در منطقه عملیاتی حضور یافتند. 

قوای خودی

براساس موجودی 200 گردان نیرو، نحوه رزم به شکل زیر طراحی شد:

قرارگاه خاتم الانبیاءصلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم به عنوان قرارگاه مرکزی.

قرارگاه کربلا تحت فرماندهی قرارگاه خاتم الانبیاء صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم هدایت نیروهای زیر را به عهده داشت: لشکر 25 کربلا/ لشکر 41 ثارالله علیه‌السلام/ لشکر 31 عاشورا/ تیپ مستقل 33 المهدی (عج)/ تیپ مستقل 18 الغدیر/ تیپ مستقل 48 فتح.

قرارگاه نجف تحت فرماندهی قرارگاه خاتم الانبیاءصلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم هدایت نیروهای زیر را بر عهده داشت: لشکر 17 علی بن ابی طالب علیه‌السلام/ لشکر 5 نصر/ لشکر 105 قدس/ لشکر 155 ویژه شهدا/ لشکر 21 امام رضا علیه‌السلام/ تیپ مستقل 57 حضرت ابوالفضل علیه‌السلام/تیپ مستقل 12 قائم (عج).

قرارگاه قدس تحت فرماندهی قرارگاه خاتم الانبیاءصلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم هدایت نیروهای زیر را بر عهده داشت: لشکر 27 محمد رسول الله صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم / لشکر 7 ولی عصر (عج) / لشکر 8 نجف اشرف / لشکر 14 امام حسین علیه‌السلام / لشکر 32 انصارالحسین علیه‌السلام/ تیپ مستقل 44 قمربنی هاشم علیه‌السلام.

هم چنین، گردان مستقل 38 زرهی ذوالفقار، تیپ 20 زرهی رمضان و تیپ توپخانه 15 خرداد تحت امر قرارگاه خاتم الانبیاء صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم بودند. در مجموع، 24 گردان توپخانه، آماده آتش وجود داشت.

در جریان عملیات نیز قرارگاه عملیاتی نوح و تیپ های مستقل 110 خاتم الانبیاءصلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم و 22 بدر به نیروهای عمل کننده ملحق شدند.

نتایج عملیات کربلای 5

عبور از موانع نفوذ ناپذیر دشمن در شرق بصره و حضور در حومه این شهر به گونه‌ای اهمیت یافت که متعاقب این عملیات:

*موقعیت سیاسی و نظامی‌عراق تضعیف شد و در نتیجه حملات گسترده این کشور به مراکز اقتصادی، صنعتی و مسکونی ایران بار دیگر آغاز شد.

*اوضاع جبهه های نبرد به سود قوای نظامی‌ایران تثبیت شد و سپاه پاسداران یکی از ارزنده ترین تجارب نظامی‌خود را کسب کرد.

*تلاش‌های بین‌المللی برای پایان دادن به جنگ افزایش یافته و به تصویب قطع نامه 598، که در آن برای اولین بار تا حدودی نظریات جمهوری اسلامی‌ایران لحاظ شده بود، در شورای امنیت سازمان ملل انجامید.

*حضور گسترده نظامی‌امریکا و متحدین او در خلیج فارس آغاز شد و یکی از هواپیماهای مسافربری ایران توسط ناوگان امریکا ساقط گردید.

*تعدادی از حجاج بی دفاع ایران توسط رژیم سعودی به شهادت رسیدند.

مناطق و تاسیسات آزاد شده

12 کیلومتر پیشروی به طرف بصره و آزاد کردن 150 کیلومتر مربع.

آزاد سازی پاسگاه های بوبیان، شلمچه، کوت سواری و خین.

آزاد سازی 14 کیلومتر از جاده آسفالته شلمچه - بصره.

آزاد سازی جزایر بوارین، فیاض و ام الطویل.

آزاد سازی 11 قرارگاه تیپ ارتش عراق.

آزاد سازی روستاهای خرنوبیه، سعیدیه، حنین، سلیمانیه، هسجان، جاسم.

عبور از کانال ماهی گیری، نهر دوعیجی و جاسم.

استقرار در 10 کیلومتری بصره.

تصرف دریاچه بوبیان و بخشی از کانال ماهی.

تجهیزات منهدم شده دشمن:

بیش از 80 فروند هواپیما.

700 دستگاه تانک و نفربر.

250 قبضه توپ صحرایی و ضد هوایی.

صدها قبضه انواع ادوات نیمه سنگین.

1500 دستگاه خودرو.

400 دستگاه انواع ادوات مهندسی و رزمی.

مقدار زیادی سلاح سبک و مهمات.

در این عملیات 81 تیپ و گردان مستقل دشمن منهدم و 24 تیپ و گردان مستقل نیز آسیب کلی دیدند و تعداد 40 هزار نفر کشته یا زخمی‌و 270 نفر نیز اسیر شدند.

بازتاب عملیات کربلای 5

شکستن خطوط و استحکامات و پیشروی در شرق بصره، توانایی‌ها و قابلیت‌های نظامی‌عراق را بار دیگر، زیر سؤال برد، چنان که روزنامه آبزِرِور چاپ پاریس به نقل از کارشناسان غربی نوشت: «برای اولین بار از آغاز جنگ تاکنون، ناظران و کارشناسان غربی در مورد امکانات دفاعی عراق دچار تردید شده اند.»

هم چنین تاکید بر توانایی نظامی ‌ایران، بخشی دیگری از تحلیل‌های ارایه شده در رسانه‌های خبری بود، چنان که رادیو بی. بی. سی طی تحلیل در همین زمینه، با توجه به تجربه سپاه در عملیات فاو و عبور از رودخانه اروند، ضمن اشاره به عبور از منطقه آب‌گرفتگی و کانال پرورش ماهی در عملیات کربلای 5 گفت: «موفقیت ایران در عبور از دریاچه ماهی، یک بار دیگر توانایی ایران در عبور از آبراه ها را نشان می‌دهد.»

هفتهنامه نیوزویک نیز ضمن تاکید بر پیروزی ایران در عملیات کربلای 5، بر شرایط پیروزی ایران بر عراق اشاره کرد: «تهاجم ایرانی ها در نزدیکی بصره، حداقل یک چیز را در خصوص جنگ ایران و عراق تغییر داده و آن این مساله است که برای اولین بار طی چند سال گذشته، این احتمال را که یک طرف حقیقتاً بر دیگری پیروز شود، مطرح ساخته است.»

 نقش وعملکرد پشتیبانی ومهندسی رزمی جنگ جهاد

خلاصه عملکرد پشتیبانی و مهندسی رزمی جنگ جهادسازندگی درعملیات کربلای 5

1. احداث، تکمیل، ترمیم و شنریزی بیش از 324 کیلومتر انواع جادههای درجه 1، 2 و 3 در مناطق مختلف باتلاقی و داخل آب.

2. احداث و ترمیم بیش از 502 کیلومتر خاکریز یک جداره و دو جداره با ارتفاع 4-1 مترکه بخشی از آنها با استفاده از بلدوزرهای «باتلاقرو» و در داخل مناطق آبگرفتگی رمضان احداث گردیده است.

3. احداث 6 دهنه پل لولهای بزرگ

4. احداث یک دهنه پل شناور «نفرور» و 2 دهنه پل شناور «نیمه سنگین»

5. احداث 4 «اسکله خاکی»

6. احداث 6 «اسکله خاکی» جهت عبور از رودخانههای منطقه عملیاتی

7. احداث، ترمیم و بازسازی 8642 متر «دژ» مستحکم

8. احداث 816 متر «کانال آبرو» و 1580 «متر کانال نفررو»

9. احداث 6200 متر مربع «پد» در داخل آب

10. احداث 394 مورد انواع سنگر و 106 مورد انواع سکوی ادوات نظامی

11. احداث بیش از 97 مورد انواع سنگرهای انفرادی، اجتماعی، مخابرات و ...

12. احداث 95 سنگر خودروهای سبک و سنگین

13. نصب و راهاندازی 7 دستگاه «دکل دیدهبانی» و «منبع آب»

14. مینروبی برخی از محورهای عملیاتی در شب قبل از عملیات با استفاده از بلدوزر

15. احداث چندین مقر تاکتیکی و عملیاتی با سنگر و استحکامات موردنیاز جهت استقرار نیروهای شرکتکننده در عملیات و انجام صدها فعالیت امداری و ... به منظور پشتیبانی از نیروهای مسلح در این عملیات.

·       فرماندهی قرارگاه پشتیبانی و مهندسی جنگ جهادسازندگی در این مورد می‌فرماید:

·       ابتدا تصوّر اینکه بتوان در ساعات اولیه عملیات امکانات و ماشین آلات مهندسی را وارد منطقه تسخیر شده نمود، مشکل بود ولی با فعالیت چشم‌گیر مهندسی حدود 3 ساعت پس از عملیات با بی‌سیم به ما اطلاع دادند که اولین دستگاه‌های زرهی و پشتیبانی وارد پنج ضلعی شده و این خبر روحیه عجیبی در میان رزمنده‌ها و فرماندهان ایجاد نمود، کانال ماهی یکی از بزرگترین موانع دفاعی دشمن در منطقه عملیاتی کربلای 5 بود که بچه‌ها در ساعتهای اولیه عملیات با وجود رده‌های مختلف پدافندی در چند کیلومتر عقبه آبی از آن عبور کردند از همان ساعات اول ورود به منطقه «پنج ضلعی» کار مهندسی در این منطقه آغاز شد و احداث خاکریزها برای استقرار نیروها و امکانات پشتیبانی با توجه به فشار دشمن از جمله کارهای بود که بچه‌های جهاد در این محورها انجام دادند فرمانده قرارگاه مهندسی کربلا می‌افزاید:

·       هرجا که بوسیله نیروهای رزمی فتح میشد، مهندسی سریعاً شروع به احداث خاکریز، جاده، ... میکرد و این در حالی بود که مواضع دشمن هنوز به طور کامل پاکسازی نشده بود ولی بچه‌های مهندسی جلوتر از آنها مشغول احداث خاکریز بودند و دشمن بطور ناگهانی متوجه میشد که در محاصره قرار گرفته و خودش را تسلیم می‌کرد.

·       و همچنین مسئول ماشین آلات قرارگاه کربلا می‌گوید: یک اکیپ از بچه‌های جهاد نجف آباد در این عملیات خاکریزی زدند که فراموش نشدنی است. این خاکریز حدود 40 متر بود در طول احداث این خاکریز 14 نفر از راننده‌های جهاد مجروح و شهید شدند و در صورتی که ما چندین کیلومتر در منطقه عملیاتی خاکریز زدیم ولی اینقدر شهید و مجروح ندادیم اما بدلیل اهمیت خاکریز 40 متری فوق و حساسیت آن بچه‌ها با جان و دل کار کردند.

·       لطمه کلی می‌توان به شرح ذیل به عملکرد خاکریزی جهادهای شرکت کننده در عملیات اشاره کرد:

·       جهاد کهکیلویه و بویراحمد:

·       جهاد کهکیلویه و بویراحمد در شب مورخ 19/12/65 در فاصله 150 متری دشمن در منطقه عملیاتی 900 متر خاکریز به عرض 13 متر و ارتفاع 3 متر را تا ساعت 4 صبح به پایان رساندند.

·       و همچنین در مورخ 21/12/65 جهادگران مخلص جهاد کهکیلویه و بویراحمد توسط یک بلدوزر D7 حدود 285 متر خاکریز بین حدفاصل آسفالت کانال ماهی به دژ کانال ماهی احداث نمودند و همچنین 80 متر خاکریز بین دژهای مقطعی و آسفالت پشت کانال ماهی توسط یک دستگاه بلدوزر D6 احداث گردید در ضمن در قسمت آخر دژ مقطعی و از خط لشکر سیدالشهدا به لشکر حضرت سول (ص) توسط یک دستگاه D8 ، 80متر خاکریز تقویت گردید و در تاریخ 22/12/65 گروهان راهسازی خاکریزی به طول 100 متر احداث و در تاریخ 24/12/65 خاکریزی به طول 120 متر تقویت و همچنین خاکریز محور لشکر سیدالشهدا به طول 100 متر و بصورت دو جداره در امتداد خط لشکر حضرت رسول (ص) احداث گردید.

·       جهاد گیلان:

·       برادر نامدار فرمانده جهاد گیلان در عملیات کربلای 5 در زمینه عملیات خاکریزی این جهاد می‌گوید: جهاد گیلان در علمیات کربلای 5 به لشکر 8 نجف مأمور گشت و با تعداد حدوداً 9 بلدوز و 3 تالودر و با کمک نیروهای مهندسی لشکر نجف در شب اول با دادن چند مجروح خاکریزهای مورد نیاز را احداث نمودند که از جمله این خاکریزها می‌توان به خاکریزهای احداثی در اطراف نهر جاسم و نهر دو عیجی اشاه نمود.

·       و همچنین قرار بود که جهاد گیلان در منطقه عملیاتی کربلای 5 موظف بود که دژ موجود در آنجا را شکافته و از آنجا خاکریزی به موقعیت لشکر 25 که حدوداً 300 متر طول داشت لذا جهاد گیلان با 2 راننده و سه بلدوزر وارد عمل شدند و با تلاش وصف‌ناپذیر تا صبح خاکریز موردنظر احداث گردید و فقط 100 متر باقیمانده بود که آنهم بدلیل نبود امکانات احداث نشد و در ضمن کمربند آسفالته‌ای که دور شهرک دو عیجی بود نیاز به یک مقداری خاکریز داشت که این خاکریزها نیز توسط ایثارگران جهاد گیلان احداث گردید.

·       جهاد همدان:

·       برادر دلگرم می‌گوید:

·       جهاد همدان در منطقه عملیاتی کربلای 5 با لشکرهای ابن ابیطاب همکاری می‌نمود و در غرب دوعیجی در زیر آن همه آتش شدید شلمچه اقدام به احداث خاکریز نمود و همچنین مقداری خاکریز نیز در کنار جاده آسفالت نزدیک نهر جاسم احداث نمودند.

·       جهاد دامغان:

·       جهاد دامغان در عملیات کربلای 5 به مدت 3 تا 4 شب به تقویت خاکریزهای موجود در منطقه پرداخت و سپس اقدام به ادامه یک خاکریز نیمه تمام کردند و آن را نادژ ادامه دادند.

·       جهاد سمنان:

·       برادر عموزاده می‌گوید:

·       جهاد سمنان در منطقه 1- عملیاتی کربلای 5 در قبل از عملیات در آخر جاده رمضان اقدام به احداث یک خاکریز نموده و همچنین در حین عملیات نیز یکسری خاکریزهای پراکنده در موقعیت پرورش ماهی و همچنین در کنار سه راهی پرورش ماهی احداث نمودند.

·       جهاد نجف آباد:

·       برادر غیبی در زمینه فعالیت خاکریزی جهاد نجف آباد می‌گوید:

·       جهاد نجف آباد در چهار شب اول عملیات تعدادی خاکریز به کمک برادران جهاد فارس احداث نموده و خاکریزهای دیگری نیز در شمشیری کانال ماهی و همچنین پنج ضلعی احداث نموده و در ضمن با بریدن دژ موجود در منطقه آن را بصورت خاکریز دوجداره درآوردند و همچنین بعد از احداث جاده شهید صالی خاکریز این جاده نیز توسط برادران جهاد احداث گردید و نیز خاکریزهای توسط این جهاد در آن طرف کانال ماهی در کنار جاده شهید بابایی احداث شد.

·       جهاد شاهرود:

·       جهاد شاهرود در اواسط عملیات وارد منطقه عملیاتی گشت و در جزیره بوارین یا ام‌الطویل شروع به احداث خاکریز نمود و همچنین با احداث یک خاکریز یک جداره در شهرک ولی عصر نقش اساسی را ایفا نمود.

·       جهاد آذربایجان شرقی:

·       برادر رئوف در این مرور می‌گوید:

·       از کارهای مهم این جهاد ایجاد خاکریز در سخاره‌های جاده منتهی به جزیره بوارین بود و همچنین در آنجا با هماهنگی‌هایی که با لشکرهای رزمی به عمل آمد توسط جهاد آذربایجانشرقی در خطوط مقدم لشکرها (حضرت رسول - 25 کربلا - نصر و عاشورا) خاکریزهای لازم احداث و ... همچنین خاکریزهای موجود تقویت گردید.

       جهاد اصفهان:

·       از فعالیت‌های خاکریزی جهاد اصفهان می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

·       1- اتصال دو خاکریز نونی شکل به همدیگر و ارتباط آن با جاده شلمچه

·       2- احداث خاکریز از سخاره جاده شلمچه تا سه راهی دوعیجی

·       3- احداث خاکریز برای تیپ قمربنی هاشم در شب دوم عملیات

·       4- احداث خاکریز دو جداره به طول 5/1 کیلومتر از کنار جاده آسفالتی که به لشکر امام حسین (ع) در کنار آن پدافند می‌کرد.

·       5- احداث خاکریز در کنار نهر جاسم برای لشکر 19 فجر

·       6- احداث خاکریز دو جداره عمانی در داخل نخلستان‌ها در روز روشن و زیر آتش شدید دشمن

·       7- احداث خاکریز نیمه تمام در سمت راست پشتیبانی جاده شلمچه

·       استخراج از کتاب کارنامه هشت سال دفاع مقدس و

·       متن نوارهای کمیسیونهای فرماندهان جنگ جهاد سازندگی

 

 

تعداد مشاهده خبر581 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal