سردار جهادگرشهید یدالله علیجانی
1391/08/21
شهيد يدالله عليجاني
    پدر: داداشعلي
  ولادت: 3/9/1335 ـ حصار طارم سفلي
 متأهل، داراي 2 فرزند
محل دفن: قزوين           
 مسؤوليت: راننده خودروي سنگين
شهادت: 1/4/1363 ـ قصر شيرين منطقه غرب كشور

سرگذشت
يدالله عليجاني، سوم آذر ماه سال 1335 در روستاي حصار، از توابع منطقه ي طارم سفلي قزوين به دنيا آمد، هنوز 7 بهار از عمرش نگذشته بود كه مادر مهربانش را از دست داد و از مهر و عاطفه ي مادري محروم شد. وي كه به دليل فقر مالي و محروميت زادگاهش از وجود مقاطع تحصيلي راهنمايي و دبيرستان، تحصيلات خود را تا پايان دوره ي ابتدايي ادامه مي دهد، به ياري خانواده به امور كشاورزي مي پردازد.
يداله درسن 15 سالگي براي امرار و معاش خود و خانواده به قزوين مي رود. با كارگري بخشي از مخارج خانواده را تأمين و سرانجام نيز در سال 1356 به خدمت نظام وظيفه اعزام مي شود. دوران خدمت سربازي او همزمان با خروش ملت ستمديده ايران اسلامي عليه رژيم ستم شاهي مي باشد كه او هم در اواسط خدمت سربازي اش با توجه به فرمان حضرت امام خميني (ره) مبني بر خالي كردن سربازخانه ها، همراه با يكي از دوستان سربازش، از خدمت وظيفه با عوض كردن لباسهايشان فرار مي كنند، ولي متأسفانه در ميان راه شناسايي شده و توسط عوامل رژيم دستگير و به پادگان محل خدمتشان بازگردانده مي شوند.
يداله پس از آن با سختي و مشقت هاي فراواني خدمت سربازي را به پايان مي رساند، بعد از پيروزي شكوهمند انقلاب اسلامي به استخدام شركت نخ البرز قزوين درآمده و سال 1359 نيز ازدواج مي كند كه حاصل آن 2 فرزند دختر و پسر مي باشد. وي كه با آغاز جنگ تحميلي و تهاجم همه جانبه ي دشمنان قسم خورده ي اسلام و مسلمين به ايران اسلامي، توان تحمل تجاوزات رژيم بعث را نداشته، تصميم به حضور در جبهه هاي نبرد را اتخاذ مي نمايد. وي روز 28 خرداد ماه سال 1363 از طريق پشتيباني جنگ¬ جهاد سازندگي به مدت 2 ماه و به عنوان راننده به قصرشيرين اعزام و با تحويل يك دستگاه خودروي لندكروز مشغول به ارائه خدمات مي شود.
يداله همراه 2 تن از همرزمانش عازم ايستگاه بيست صلواتي مستقر در منبع آب تيپ سوم با غكوه مي شود و پس از انجام مأموريت و در حين بازگشت، خودرويشان دچار حادثه شده كه بر اثر آن هر 3 زخمي و جهت درمان توسط يك دستگاه آمبولانس منتقل مي شوند، اما متأسفانه خودروي آمبولانس نيز در جاده سر پل ذهاب دچار حادثه ديگري مي شود كه يداله در اولين روز تيرماه سال 1363 بر اثر اين حادثه به شهادت مي رسد. 
بخشي از وصيت نامه شهيد
... و كاسه ي صبرم لبريز شده! خدايا، خداوندا! چگونه رو به درگاه رحمت بي پايان تو آورده و از گناهان و عمل¬هاي زشت خويش اظهار پشيماني و ندامت نمايم؟
خداوندا! تو از هر كسي بهتر مي داني كه من پشيمانم. فقط و فقط براي نجات خود تو را يافتم و خود آگاهي و دانايي كه قلبم مالامال از عشق به تو و به قرآن و اسلامت گشته است و كاسة صبرم لبريز شده و راه رسيدن به سعادت واقعي را با جهاد در راه تو برگزيده ام، پس اميدوارم مرا بپذيري و از زمره ي جهادگران در راه خودت محسوب نمايي.
...و اما پدرم اول سلامم را بپذير تا از اين كه بدون اطلاع و اجازه ي تو اقدام به اين امر نمودم. از محضرتان عذرخواهي كنم و از شما بخواهم حقتان را بر من حلال نموده و خطاهاي مرا ببخشيد و دعا كنيد خداوند مرا در جمع شهدا قرار دهد.
مادرم! هر رنج و زحمتي كه از طرف من به شما رسيده براي رضاي خدا حلال كنيد و تو اي برادرم مي دانم برايت سخت و دشوار خواهد بود، اما مبادا نفس تو بر ايمانت غلبه كرده و خداي ناكرده خود را شكست خورده بپنداريد، بلكه اگر شهادت نصيبم شد، شهادتم را در زندگي خودت نقطه ي عطفي قرار داده و در زندگي خودت تحول عظيمي را بوجود بياوري و بر همه ي دشمنان ثابت كني كه شهادت باعث افتخار و سربلندي ماست و شهادت در راه خدا را هيچ باكي نيست.                       يدالله عليجاني
تعداد مشاهده خبر69 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal