سردار جهادگرشهید مهندس حسین ناجیان
مسئول ستاد پشتیبانی مناطق جنگی جنوب
1393/10/03

سردار رشید اسلام، مجاهد خستگی‌ناپذیر،
جهادگرشهید مهندس حسین ناجیان
مسئول ستاد پشتیبانی مناطق جنگی جنوب
کمتر کسی است که از طریق جهادسازندگی به منطقة جنوب کشور اعزام شده باشد و با نام حسین ناجیان آشنا نباشد.
اعجوبة جبهه‌ها، مهندس شهید حسین ناجیان یکی از چهره‌های درخشان جهادسازندگی و از بنیانگزاران این نهاد شریف می‌باشد.
حسین به سال 1333 در محیط یک خانوادة مذهبی در تهران متولد شد. وی همزمان با طی دوران تحصیل در یک مدرسة اسلامی با شرکت در جلسات مذهبی به فراگیری اصول اعتقادات و احکام اسلامی زیربنای فکری خویش را شکل می‌داد.
پدر بزرگوارش می‌گوید:
«حسین در سنین 5 سالگی در جلاست قرآن و کلاس‌های دینی، تجوید و حدیث شرکت می‌کرد. از نظر اخلاق و رفتار در دوران طفولیت و حتی تا زمان شهادت همیشه الگو و نمونه بود.
دوران ابتدائی و راهنمایی را پشت‌سر گذاشت. وی از همان دوران دبیرستان به مردم محروم و دردکشیده می‌اندیشید. در رابطه با مسائل سیاسی بسیار مبارز و جدی بود. هنگامی‌که برادر وی در رابطه با مسائل سیاسی بدست مزدوران رژیم پهلوی 6 ماه زندانی شده بود. و ما از او اطلاعی نداشتیم، حسین بطور مداوم مادرش را دلداری می‌داد، و می‌گفت ما برای اجرای احکام إلهی باید چنین اعمالی را انجام دهیم و حتی برای آن به زندان برویم و سختی‌ها را تحمل کنیم.»
پس از پایان تحصیل دبیرستانی وارد دانشگاه پلی‌تکنیک تهران شده و از همان ابتدا با تلاشی پیگیر و خستگی‌ناپذیر در محیط انجمن اسلامی و مسجد دانشگاه با همیاری برادران هم‌فکر خود باعث ایجاد جوّ سالمی در محیط دانشگاه شد. فعالیت‌های وی در برنامه‌های اسلامی دانشگاه چه در محیط انجمن اسلامی و چه در زمینة تهیة کتاب و چه در برنامه‌های کوهنوردی کم‌نظیر بود.
کم‌حرف بود و آرام، صلابت و متانت انقلابی وی در برخوردها، علیرغم جریانات سیاسی آنروز که بیشتر روحیات ماجراجویانه را طلب می‌کرد موجب ساخته شدن عده‌ای از افراد مسلمان شد که بعدها جوّ اسلامی دانشگاه را از انحراف و لغزش‌ها حفظ کردند.
پس از پایان دوران دانشگاه وی از رفتن به سربازی برای خدمت به رژیم خون‌آشام آنروز امتناع ورزید و بدین‌وسیله امکان استخدام در سیستم دولتی را برای همیشه از خود سلب نموده و با همکاری چند نفر از دوستانش به کار لوله‌کشی در یک شرکت ساختمانی مشغول شد.
خبر زلزله در طبس و فرمان امام امت دائر بر کمک مستقیم به مردم رنجدیده آن سرزمین حسین را بر آن داشت که به آن سرزمین برود. وی ابتدا باتفاق عده‌ای از دوستان در یکی از دهات مشغول لوله‌کشی و ساختن مسجد و نیز برپا کردن چادر جهت اسکان مردم ده شد. حسین پس از مدتی به مرکز اردوگاه امام که در شهر طبس بود رفته و در آنجا بعنوان مسئول تدارکات به خدمت فی سبیل‌الله ادامه داد. وی که از این پس به «حسین فنی» معروف شده بود با کوشش شبانه‌روزی سعی در برآوردن نیازهای کلیه واحدهای اردوگاهی در تمامی دهات نمود. حسین در مدت چندماه کار فشرده بهمراه سایر برادران روحانی و کارگر و بازاری و... زندگی هزاران نفر را بیاری خداوند متعال در طبس نجات داد و با کوله‌باری از ایمان و تجربه کار مردمی به تهران بازگشت.
این اعتقاد که حرکت بدون ارتباط واقعی با متن امت، یک حرکت غیرواقعی و روشنفکرانه خواهد بود روزبروز در حسین تبلور بیشتری پیدا می‌کرد و به همین دلیل بود که وی پس از بازگشت از طبس کار مردمی را در سنگر مساجد انتخاب کرده به فعالیت در مسجد امیرالمؤمنین علیه‌السلام پرداخت...
پیروزی انقلاب نقطة کمالی در زندگی حسین بود. وی از این پس با توانی بیشتر به صحنه آمده و با اشتیاق تمام به حل معضلات کارگری پرداخت و در زمانی که بازار شعارهای توخالی چپ و راست گرم بود و از هر طرف کارگران عزیز این مرز و بوم را هدف قرار داده بودند حسین با طرح شعارهای اسلامی و بردن فرهنگ اسلامی به داخل کارخانه زندگی پربار خویش را با بخشی دیگر از امت قهرمان پیوند زد. وی ضمن کوشش‌های خستگی‌ناپذیر و کار شبانه‌روزی در بین کارگران با برخوردهای آرام و صمیمانه، خود را در قلب آنها جای داد.
حرکت بسوی جبهه
آغاز جنگ تحمیلی، سرآغاز تکامل و عروجی دیگر در زندگی حسین بود. با شروع جنگ او دیگر آرام و قرار نداشت و مرغی در قفس را می‌مانست که منتظر فرصتی برای آزادی باشد. بالأخره لحظة موعود فرارسید و او در آبانماه سال 59 بسوی اهواز پر کشید و در کنار دوست دیرین خود شهید محمد طرحچی نطفه‌های ایجاد ستاد پشتیبانی فعلی را فراهم ساخت. ستاد پشتیبانی در آغاز از چند تعمیرگاه خودروهای خراب شدة جنگی تشکیل می‌شد. حسین با ارتباطی که با کارخانجات داشت در بردن کارگران در تخصص‌های مختلف به جبهه نقش زیادی داشت. حسین در سمت مدیریت تعمیرگاه‌های جهاد، با برخوردهای مناسب خود کارگران مکانیک و راننده‌های ماشین‌های سنگین را که کمتر در محیط‌های جمعی کار کرده‌اند بدور شمع وجود خویش گرد آورد. ستاد کربلا را سازمان داد. هنر حسین در همین ویژگی روحی او نهفته بود که این روحیه، استعداد حرکت ستاد پشتیبانی را تعیین می‌کرد.
رفتار و اخلاق اجتماعی حسین به گونه‌ای بود که این کارگران عزیز نه تنها در تمام طول مدت جنگ، حسین و ستاد را ترک نکردند، بلکه هم‌اکنون نیز جزء ارکان تدارکات و مهندسی جبهه شده‌اند و بعضی نیز به فیض عظیم شهادت نائل آمده‌اند.
شهید حسین ناجیان با کاری بی‌شائبه و بدون سر و صدا توانست ثقلی از نظر نیروی انسانی مدیر و مؤمن حول ستاد پشتیبانی ایجاد کند که بواسطة آن ستاد قادر به پذیرفتن مسئولیت بسیار سنگین مهندسی جبهه گردید. و همواره او خود نیز یکی از عوامل مؤثر ایفای این نقش بود.
حسین در سخت‌ترین شرایط سیاسی روز به دلیل شناخت فکری که از روح پاک وی سرچشمه می‌گرفت کمتر دچار شک و تردیدهای روشنفکرانه شده و همواره خط مبارک امام(قدس‌سره) را به درستی تشخیص می‌داد و در این امور شاید بتوان او را از معدود افرادی به شمار آورد که در تمام طول سال‌های قبل و بعد از پیروزی انقلاب با بیشترین توان کار کردند و کمتر درگیر اغتشاشات فکری ناشی از برخوردهای غیرواقعی روشنفکرانه و خودخواهی‌های جاه‌طلبانه شدند. این آزادی درونی و صافی روح باعث می‌شد که حسین همواره در هر زمینه‌ای بیشترین کارها را با کمترین ادعا برعهده گیرد...
پدر شهید حسین ناجیان می‌گوید:
آخرین‌باری که حسین را دیدم 15 روز قبل از شهادتش بود، و بسیار ناراحت و دلگیر از اینکه به تهران آمده است. او از من و مادرش خواست که برای زیارت شهداء به بهشت‌زهرا برویم و ما هم رفتیم. پس از اینکه بر سر مزار دوستانش فاتحه‌ای خوانیدم به خانه برگشتیم. وی به مادرش گفته بود که مادر دلم خیلی گرفته است شما نمی‌دانید در جبهه چه خبر است، آنجا بهشت است. انسان باید آنجا باشد تا درک کند جبهه یعنی چه؟ موقع رفتن ساکش را برداشت و او را از زیر قرآن رد کردیم. در لحظات آخر با گرمی مرا در آغوش گرفت و روبوسی کردیم و گفت: حاجی‌آقا مرا دعا کن تا موفق شوم. منهم گفتم: برو انشاءالله موفق می‌شوی.»
نحوة شهادت حسین ناجیان از زبان شهید حاج اسدالله‌هاشمی
وقتی عملیات مسلم‌بن‌عقیل(ع) فرارسید حسین باتفاق شهید والامقام حاج اسدالله‌هاشمی به غرب کشور رفته بود.
از آنجا که دل عاشق او تمنای پرواز داشت همرزم او حاج اسدالله نقل نموده است که: «حسین ناجیان روی پای خود بند نبود و دوست داشت زودتر به خط مقدم برسد و وقتی به منطقة عملیاتی رسیدیم دیدم ناجیان یک روحیة دیگر دارد. با ماشین داشتیم می‌رفتیم که یک کاتیوشا به ماشین اصابت کرد و ناجیان به بیرون پرت شد و منهم به طرف دیگر. وقتی رفتم بالای سرش دیدم ناجیان شهید شده است.»
شهید حسین ناجیان که حقیقتاً اسوة مقاومت و فعالیت بود در سن 28 سالگی روز دهم مهرماه سال 61 در جبهة سومار جلوه‌ای از جذبة ملکوت را با خون ملتهب خویش تصویر کرد و بتاریخ ثابت و پابرجا، ماندگار شد.
فرازهائی از وصیت‌نامة شهید حسین ناجیان
«خدا را، خدا را به امام وصیت می‌کنم. امام را فراموش نکنید پیوسته با او باشید که اگر رها شوید سرنوشتتان سرنوشت اقوامی خواهد بود که وصفشان را خداوند در قرآن می‌فرماید.
این اسطوره پولادین تقوی و این نمونه عالی مکتب و انسانیت را پیرو باشید و پیروی از ایشان را نه در مقام یک شخص بلکه پیروی از جریان ولایت‌فقیه که استمرار حرکت انبیاست بدانید و الا دچار انحراف خواهید شد.
خدا را، خدا را، به امت سفارش می‌کنم. این امت را هرگز فراموش نکنید و پیوسته با مردم باشید و در میان این امت در مدتی که خداوند به من توفیق داد و در ستاد پشتیبانی جنوب مشغول خدمت بودم، حضور شکوهمند مردم را در صحنه دریافتم جریان خروشان انقلاب را که در خون این مردم نفوذ کرده و از آنان دژی ساخته که صلابت و استحکام آن عرصه روزگار را بر تمام شیاطین روی زمین تنگ خواهد کرد، دیدم. حرکتتان همیشه در جهتی باشد که این صلابت محکمتر شود و این حضور مستدامتر گردد.
خدا را، خدا را، به تقوی سفارش می‌کنم. استراتژی این انقلاب ساختن انسانی است که در آن ارزش‌های مکتب تبلور یافته باشد، انسانی که نمونه مکتب باشد و تاکتیک آن مبارزه با شیاطین و در رأس آن مبارزه با شیطان بزرگ و شیطان‌های درونی است در انجام هر عملی ببینید چه تغییری در شما بوجود آمده است. خط حضور خدا را در هر عملی فراموش نکنید و الا هر عملی هرچند هم که ظاهراً مؤثر باشد هباء منثورا است. در این راه دعا را فراموش نکنید. مضامین عالیه‌ای که در ادعیه آمده است و ائمة ما با خواندن آنها رابطة خود را با خدا تنظیم نموده بودند و چگونه رابطه داشتن ما را با خدا به ما یاد داده‌اند هرگز فراموش نکنید. در مورد مشکلات به خدا توکل کنید. همانطور که خداوند در قرآن می‌فرماید: و من یتق‌الله یجعل له مخرجا و یرزقه من حیث لایحتسب. که در این صورت خداوند دریچه‌هائی را بروی شما خواهد گشود که هرگز به فکرش نبودید. امروز پیروزی‌های رزمندگان در جبهه‌های نبرد بر علیه کفار صدامی مرهون توکل بر خدا و توسل به ائمة طاهرین(ع) است...»
«راه و نامت جاودانه باد که بلندترین واژه‌ها در پیشگاه خون جوشان تو ای ایثارگر غریب، کوتاه و نارسا می‌نماید.»
 
منبع:
 
ره یافتگان ج اول
تعداد مشاهده خبر57 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal