بازشناسی و تبیین تاریخ انقلاب اسلامی / رخدادهای دهه شصت- قسمت چهارم
فتح اله نادعلی
1399/06/25
    

 

منافقین پس از حادثه هفتم تیر تا پایان شهریور خط ترور، شهادت مردم و مسئولان را همچنان ادامه دادند. آنها گرچه توانستند؛ ضربات غیرقابل جبرانی را به پیکر نظام اسلامی وارد سازند؛ ولی در  برابر اراده مردم در دفاع همه جانبه از نظامشان، هر روز نسبت به روز قبل  منفعل­تر می­شدند. آنها در 14 مرداد ماه دکتر حسن آیت را به شهادت رساندند. سید حسن آیت، پس از پیروزی انقلاب اسلامی‌ علاوه بر کار تدریس، نمایندگی مردم نجف آباد را در مجلس خبرگان به عهده گرفت و با عضویت در هیات رئیسه نقش اساسی در تصویب اصل ولایت فقیه ایفا کرد و به همین دلیل جز اهداف سازمان مذکور قرار گرفت . ایشان از بازماندگان حادثه هفتم تیر نیز بود.

 در 14 شهریور 1360 آیت الله علی قدوسی دادستان کل انقلاب اسلامی در دفتر دادستانی بر اثر انفجار یک بمب به شهادت رسید. او پیش از انقلاب اهم فعالیت خود را صرف پایه­ریزی یک سامانه آموزشی نو و پرثمر نمود و به موازات فعالیت سیاسی مبارزاتی با شاه، با همکاری شهید بهشتی اقدام به تأسیس مدرسه حقانی و مکتب توحید کرد و با اعمال شیوه­ای نو و کارساز، این دو نهاد آموزشی را الگویی برای سایر مراکز آموزشی و فرهنگی قرار داد.

این شهید بزرگوار بعد از پیروزی انقلاب اسلامی  با حضور در صحنه اجرایی کشور، به فرمان امام ماموریت یافت تا در دادگاه‌های انقلاب اسلامی حضور یافته و در مقام قضاوت انجام وظیفه نماید و سپس طی حکمی از سوی امام، به سمت دادستانی کل کشور منصوب گردید و همین دلیل کافی برای قرار گرفتن در فهرست ترور های سازمان منافقین بود. در همین روز یعنی 14 شهریور سال 1360 سرهنگ وحید دستجردی که در حادثه انفجار نخست وزیری در هشتم شهریور به شدت مجروح شده بود ؛ به شهادت رسید.

 حضرت امام خمینی در روز 15شهریور ماه و در پی شهادت این دو مرد بزرگ پیام تسلیتی خطاب به ملت ایران صادر کردند. ایشان در قسمتی از این پیام فرمودند: با کمال تأسف و تأثر حجت الاسلام شهید قدوسی به دوستان شهید خود پیوست. شهیدی عزیز که سالیان دراز در خدمت اسلام بود؛ و اخیراً مجاهدات او در راه انقلاب بر همگان روشن است. این جانب سالیان طولانی از نزدیک با او سابقه داشتم، و آن بزرگوار را به تقوا و حسن عمل و استقامت و مقاومت و تعهد در راه هدف می شناختم.  شهادت بر او مبارک و وفود الی الله و خروج از ظلمات به سوی نور بر او ارزانی باد.  

و در بخشی دیگر از پیامشان فرمودند: گوارا باد شربت شهادت بر شهدای انقلاب اسلامی، و خصوص شهدای اخیر ما، که با دست جنایتکار منفورترین عناصر پلید به جوار رحمت حق شتافتند، و افتخار برای اسلام و ننگ و نفرت برای دشمنان دژخیم ملت شریف آفریدند. حضرت امام  با توجه  به همزمانی شهادت این مرد بزرگ با شهادت سرهنگ  وحید دستجردی در پیامشان این گونه آوردند: این جانب شهادت دادستان کل انقلاب و سرهنگ وحید دستجردی، که در رأس شهربانی و قوای انتظامی در حال انجام وظیفه بودند و بدین تحفه الهی نایل شدند، را به ملت ایران و به حوزه علمیه قم و به قوای مسلح تبریک و تسلیت عرض می­کنم؛ و از خدای تعالی رحمت برای آنان و صبر و شکیبایی برای خانواده محترمشان خواستارم.  

 نکته قابل تامل در نحوه شهادت آیت الله قدوسی توسط عوامل منافقین،  نفوذ یکی از اعضای منافقین( عامل بمب­گذاری) به داخل دادستانی به عنوان کارمند بود. نامبرده با زیرکی خاص توانست اعتماد همگان را جلب و در روز حادثه با کمترین شک و تردید از سوی همکاران خود، ماموریت خویش را به انجام برساند. او دقایقی قبل از انفجار با نصب بمب در  زیر اتاق آیت‌ا... قدوسی به سرعت از این مکان خارج گردید!

یک هفته پس از شهادت آیت الله قدوسی، یعنی در روز جمعه 20 شهریور آیت الله مدنی نماینده حضرت امام و امام جمعه شهر تبریز در هنگام اقامه نماز جمعه به شهادت رسید. از مهمترین اقدامات شهید مدنی در تثبیت اوضاع تبریز، مقابله با فعالیت­های سازمان مجاهدین خلق و نیز بنی‌صدر و همچنین خنثی کردن توطئه‌های آنان، موجب شده بود که دشمنان کینه عمیقی از او به دل داشته باشند. به همین دلیل آنان درصدد ترور و به شهادت رساندن وی برآمدند و او را در محراب به شهادت رساندند. مجید نیکو از عوامل سازمان منافقین بود که با ترفندهایی، اعتماد ستاد نماز جمعه را به خود جلب کرد و پس از انفجار نارنجک خود نیز به هلاکت رسید.

 حضرت امام خمینی در پیامی به مناسبت شهادت دومین شهید محراب، این چنین از شخصیت والای او یاد نمودند: با شهید نمودن یک تن دیگر از ذریه رسول الله و اولاد روحانی و جسمانی شهید بزرگ امیر المؤمنین سند جنایت منحرفان و منافقان به ثبت رسید. ..... این چهره نورانی اسلامی عمری را در تهذیب نفس و خدمت به اسلام و تربیت مسلمانان و مجاهده در راه حق علیه باطل گذراند و از چهره­های کم نظیری بود که به حد وافر از علم و عمل و تقوا و تعهد و زهد و خودسازی برخوردار بود......اگر تا امروز برای جنایت­ها و شرارت­های خود بهانه­های بی­پایه­ای می­تراشیدند، در شهادت این عالم متقی که جز درباره خدمت به اسلام و مسلمانان نمی­اندیشید بهانه­ای جز انتقام از اسلام و ملت شریف نمی­توانند بتراشند. امام خطاب به ملت چون همیشه خط تداوم مبارزه را ترسیم و چنین فرمودند: ...مردم رزمنده ایران و خصوص مردم غیرتمند آذربایجان که چنین روحانی متعهد و عالم عالیقدری را از دست داده­اند و حریف شکست خورده خود را می­شناسند با عزمی جزم و اراده­های خلل­ناپذیر انتقام خود را از آنان می­گیرند... اینان پیروان سید شهیدانند که در راه اسلام و قرآن کریم از طفل شش ماهه تا پیرمرد هشتاد ساله را قربان کرد و اسلام عزیز را با خون پاک خود آبیاری و زنده نمود. و ارتش و سپاه و بسیج و سایر قوای مسلح نظامی و انتظامی و مردمی ما پیرو اولیایی هستند که همه چیز خود را در راه هدف و عقیده فدا نموده و برای اسلام و پیروان معظم آن شرف و افتخار آفریدند.

مردم قهرمان و صبور ایران اسلامی با همت والای خویش و با بهره‌گیری از رهنمودهای حضرت امام، در کوران ترورها و نا امنی‌ها گامی عقب ننشستند. مردم با عزمی راسخ خود را برای انتخابات ریاست جمهوری آماده کردند. منافقین و دیگر گروهک‌های ضدانقلاب که برگزاری این انتخابات را به منزله رای اعتماد مجدد مردم به حکومت جمهوری اسلامی تلقی می‌کردند؛ در چند روز منتهی به برگزاری انتخابات، به منظور ایجاد رعب و وحشت و با هدف کم رنگ کردن حضور مردم درپای صندوق‌های رأی، با طراحی تاکتیکی جدید، عملیات‌های تروریستی متعددی در سطح کشور انجام دادند.

اواخر شهریور، خط و تاکتیک «تظاهرات گسترده»  از سوی مسئو لان سازمان مجاهدین خلق طراحی شد؛ با این ویژگى که تعداد بیشترى از تیم‏هاى مسلح سازمان مذکور در راهپیمایى­ها شرکت داده شوند و تمام نیروهاى اجرایى و عملیاتى و هواداران تشکیلاتى نیز در صحنه حضور یابند. همچنین مناطق شروع راهپیمایى طورى در نظر گرفته شود که گروه‏هاى مختلف سازمان‏دهى شده،در آنجا به هم بپیوندند. این تاکتیک در روز پنجم مهرماه شکل عملیاتی به خود گرفت. این تظاهرات که ابتدا قرار بود؛ اول مهرماه برگزار شود و به دلیل برگزارى تظاهرات دانش‏آموزى به مناسبت بازگشایى مدارس به تأخیر افتاده بود؛ در این مرحله اجرا شد. سازمان منافقین در ارتباط با این نوع تظاهرات به هواداران خود چنین اعلام کرد:

ما در 5 مهر ماه با قیامى شبیه به قیام توده‏اى 22 بهمن روبرو هستیم . باید مردم را تحت حمایت نیروهاى مسلّح‏مان به صحنه بکشانیم. مى‏بایست این تظاهرات با شرکت خودِ مردم صورت گیرد و ما به عنوان پیشتازِ مسلّح از مردم حمایت خواهیم کرد! بعدها مسعود رجوى در جمع‏بندى یک ساله خود در ارتباط با آزمایش چنین حرکتی این گونه تصریح کرد : ... اما با این همه علیرغم اینکه از سى‏ام خرداد به بعد براى ما روشن بود که آن الگو و سقوط شاه، لااقل در این مقطع دیگر قابل تکرار نیست ؛ ولى باز هم تست کردیم!

  بالاخره در صبح روز پنجم مهر ماه، تعداد قابل توجّهى هوادار مسلّح، از سه نقطه مرکزى تهران، با شلیک هوایى و آتش زدن لاستیک اتومبیل و نیز اتوبوس‏هاى شرکت واحد، راهپیمایى را آغاز کردند. این افراد با شلیک رگبار هوایى و گاه با شلیک‏هاى مستقیم به افراد عبورى یا ساختمان‏هاى مراکز عمومى، بانک‏ها، مغازه‏ها، پاساژها و اتومبیل‏هایى که افراد با ظاهر مذهبى در آن نشسته بودند ؛با سردادن شعارهاى تعیین شده، خطّ تظاهرات را پیش مى‏بردند. سازمان به واحدهاى عملیاتى خود دستور داده بود؛ هرکس خواست جلوى تظاهرات را بگیرد او را به رگبار ببندند! آنها با اطمینان خاطر به نیروهای خود اعلام کرده بودند: اگر نیروهاى عملیاتى بتوانند از این تظاهرات، 2 ساعت حفاظت بکنند، کار تمام است و نیروهاى مردمى به ما مى‏پیوندند و آتش زیر خاکستر، شعله‏ور مى‏شود!

 طی تظاهرات مسلحانه منافقین، تا رسیدن نیروهاى مردمى و پاسداران سپاه و کمیته، گروهى از مردم عادى به دست  عوامل سازمان منافقین به شهادت رسیدند و عده‏اى مجروح شده و به بیمارستان‏ها منتقل شدند. با رسیدن سیل عظیم نیروهاى مردمى، ملت برای دومین بار بعد از سی خرداد، به مقابله با منافقین پرداختند. ثمره این تقابل هوشمندانه مردم، شکست مجدد نقشه­های سازمان و برگ زرین دیگری در تاریخ حماسه­سازی ملت مومن ایران بود.  

دو روز بعد، در صبحگاه 7 مهر، حجت­الاسلام هاشمی­نژاد دبیر حزب جمهوری اسلامی مشهد در محل حزب ترور شد. ایشان قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در کنار آیت الله خامنه‌ای و آیت الله واعظ طبسی، سه قطب رهبری مبارزات بر علیه رژیم پهلوی را در مشهد شکل داده بودند؛ در بدو پیروزی انقلاب، ‌مبارزه خود را با منافقین و لیبرالها را آغاز کرده و هم چنین در افشای اعمال بنی­صدر و جبهه متحد سلطنت طلب‌ها و منافقین سهم به سزایی داشت و به همین دلایل جز اهداف سازمان منافقین در لیست ترور قرار گرفت.

وی  که عضو خبرگان قانون اساسی نیز بود؛ در حال بازگشت از کلاس پاسخگویی به سوالات، به دست یکی از اعضای گروهک  منافقین به نام "هادی علوی فیتیله چی" به شهادت رسید.  نکته قابل تامل این که همچون موارد قبلی، شخص ترور کننده قبلا با ترفندهای لازم در حزب جمهوری اسلامی رخنه و جلب اعتماد کرده بود!

مقام معظم رهبری مدظله العالی درباره شهادت ایشان می فرمایند: شهید هاشمی­نژاد مسئولیت سنگین خود را از سال 1341 تا روز شهادت یعنی در طول 19 سال به خوبی انجام داد و با کمال سر بلندی و سرافرازی به لقاء الله پیوست.

پس از پنجم مهرماه سال 1360، جریان نفاق وگروهک­های ضد انقلاب در اشکال مختلف در غرب و شمال­غرب کشور، تقابل با نظام اسلامی را همچنان ادامه می­دادند. به طور مثال:

* 6 مهر انفجار در دبیرستان صنعتی دیباج در همدان  * 7 مهر حمله مسلحانه به بازاری در گرگان و شهادت دو تن و مجروحیت 6 تن دیگر * حمله مسلحانه تروریست­های دموکرات به روستایی در اطراف ارومیه و شهادت یک نفر از اهالی روستا در همان روز *8 مهر ترور یک افسر مومن و انقلابی ارتش جمهوری اسلامی در بروجرد * 10 مهر  یعنی روز انتخابات ریاست جمهوری انفجار بمب در یکی از حوزه­های انتخاباتی در شهر سنندج توسط گروهک­های تروریستی ضدانقلاب و در نتیجه آن شهادت 2 تن و مجروحیت 15 تن دیگر * همان روز، حمله تروریستی منافقین جهت ترور سرپرست بنیاد شهید در تهران  و ترور یک بسیجی در همدان و....

دهم مهرماه روز حضور گسترده مردم پای صندوق­های رأی و ظهور حماسه­ای دیگر بود. تنها یک ماه پس از شهادت رئیس جمهور و نخست وزیر کشور، مسئولانِ برگزاری انتخابات توانستند؛ تمام امکانات را برای یک انتخابات پرشور و گسترده آماده نمایند.  انتخابات  علی­رغم  خواست استکبار و عوامل داخلی آنان، بسیار پر شور برگزار و مردم  فهیم، صبور و شجاع، حضرت آیت­الله خامنه­ای را به عنوان ریاست جمهوری اسلامی ایران  انتخاب کردند.

ادامه دارد........

 

 

 

تعداد مشاهده خبر223 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal