چراغ راه سازندگی
نصرت‌الله محمودزاده
1399/05/11


 

16 مرداد 1358 نقطه عطفی در پرونده جهاد سازندگی بهحساب میآید. مردم بلوچستان در این روز شاهد به شهادت رسیدن دو جهادگر، اولین شهدای جهاد بودند.

شاید کمتر کسی باور می‌‍‌کرد تنها 50 روز پس از فرمان تاریخی امام مبنی بر آغاز نهضت سازندگی، دشمن متوجه عمق اهداف جهادگران در نقاط محروم شده باشد. سفیران سازندگی از مناطقی شروع کردنده بودند که هنوز پیام انقلاب اسلامی وارد زندگی سراسر فقر و تنگدستی مردم نشده بود. از میان این سفیران، کاروانی از دانشگاه تهران به سرپرستی شهید جواد خیابانیان به سیستان و بلوچستان هجرت کرد؛ بلوچستان، منطقه خانگزیده‍‌ای که تشنه پیام امام بود و مردمش خیلی در جریان انقلاب قرار نگرفته بودند و هنوز محل امن ضد انقلاب به نظر میرسید. در میان جهادگران اعزامی، دانشجوی کارکشتهای از دانشگده صنعتی شیراز حضور داشت که پرونده مبارزه او با شاه پروپیمان بود و مطلع از حیلههای ضد انقلاب. ولیالله نیکبخت نهضت سازندگی را با مکتبی انتخاب کرد که بسیاری از فرمولهای ضد انقلاب را زیر سؤال میبرد. چه کسی فکر میکرد او در مدت کوتاهی جوانان بلوچ را با خود همراه کند تا یکی از اهداف زیربنایی جهاد در روستاهای دور افتاده خاش و چابهار شکل گیرد و مشارکت مردم در متن جهاد جاری گردد. نیکبخت با فرمول انعطافپذیری محیطی با روستائیان جوش خورد و در قلب مردم جا باز کرد.

نیکبخت به محض ورود به زاهدان در تشکیل جامعه اسلامی دانشگاه، کمیته انقلاب اسلامی، سپاه و بنیاد مستضعفان فعال شد و در پرونده خود ثبت کرده بود، اما با ورود به روستا با پرچم جهاد، با مردمی مواجه شد که قرنها از حکومت مرکزی دروغ و نیرنگ شنیده بودند و جز زندگی به سبک کپر نشینی، چیزی عایدشان نشده بود. جهادگران وارد هر روستایی که میشدند، اعتمادی مشاهده نمیکردند.

به این ترتیب، سازندگی از مسیر مردم شناسی آغاز شد و جوانان بلوچ به جهاد روی آوردند. جوانان تحصیل کردهای چون امام بخش ریگی به نیکبخت پیوستند و جهاد جان سازنده بلوچستان گشت. این منش جهاد در قلب بلوچستان زنگ خطر ضد انقلاب را به صدا درآورد و خودروهای جهاد در تعقیب و گریز اشرار قرار گرفت. چه کسی باور میکرد تنها 50 روز پس از آغاز سازندگی، خون دو جهادگر روی زمین تشنه خدمت جاری شود. چرا ضد انقلاب در مناطقی چون کردستان و بلوچستان مبارزه مسلحانه را علیه جهاد شروع کرد؟

وقتی در فروردین 1358 با کاروانی از سپاه عازم چابهار شده بودم که اشرار منطقه را ناامن کرده بودند. 4 ماه در منطقه با آنان جنگیدیم، اما همینکه پایمان به روستاهای منطقه باز شد، متوجه مقر منطقه شده بودیم و افتادیم به سازندگی. با بلدوزر چالهای حفر میکردیم و آب جمع شده در اثر بارش باران میشد

آب ُشرب مردم. بین کسانی آرد توزیع میکردیم که تا کنون آرد گندم نخورده بودند. تفنگ را رها کردیم و چون نیکبخت سازندگی را پیشه کردیم. عجیب بود که مردم تا مدتها باور نمیکردند این جوانان انقلاب برای نجات آنها دانشگاه را رها کردهاند و به آنها پیوستند. خون ولیالله نیکبخت شیعه و امام بخش ریگی سنی مذهب، یک نشانه بود برای وحدت بخشیدن به اهداف جهاد و دیدیم که جهادگران از اولین گروههایی بودند که به جبههها پیوستند و بار سنگین مهندسی جنگ را به دوش کشیدند. این دو شهید جهاد در بلوچستان، یک چراغ راه بودند.

 

 

تعداد مشاهده خبر320 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal