جهاد سازندگی ، نیروی چهارم دفاع مقدس
مصاحبه «روزنامه ایران» با مهندس عبدالله فاتحی (معاون برنامه ریزی و تعاون اداره کل امور ایثارگران) به مناسبت سالروز تأسیس صدور فرمان حضرت امام خمینی (ره) مبنی بر جهاد سازندگی
1399/03/26

واژه «جهاد» بعد از انقلاب با کلمه «سازندگی» نیز قرین و همراه شد تا یکی از اهداف انقلاب اسلامی پس از پیروزی با جدیتی جهادی و صداقتی مؤمنانه دنبال و از این پس بعد تازه‌ای یابد که مترادف با آبادانی و محرومیت زدایی است. از این‌رو شاید نتوان ایده تأسیس «جهاد سازندگی» را به فرد خاصی نسبت داد. چراکه از همان صبح پیروزی انقلاب، اعزام به مناطق محروم به‌منظور همسان‌سازی استانداردهای زندگی در سرتاسر کشور به نحوی خودجوش و فراگیرآغاز شد و فرمان امام خمینی(ره) در 27 خرداد 1358 مبنی بر تشکیل «جهاد سازندگی» اقدامی مؤثر درجهت سامان‌یابی این حرکت خودجوش درچارچوب نهادی مردمی و پویا بود که خیزش سازندگی را تبدیل به جریانی مستمر، قانونی و پایدار کرد تا با توجه به اولویت‌ها، اقدامات وسیع و سریع در راستای محرومیت‌زدایی با فراهم آمدن نهضتی همه‌جانبه برای مبارزه با فقر و محرومیت به جا مانده از رژیم گذشته به وجود آید. اقدامی که از ابتدا با خلوص نیت و بلند طبعی همراه بود. با آغازجنگ تحمیلی مدیران جهادسازندگی با این تحلیل که توسعه و آبادانی بدون برقراری آرامش و امنیت یکپارچه کشور امکان نداشته و لازمه هر کار عمرانی ابتدا رفع اشغال و پایان دادن به آتش جنگ است، اولویت خود را دفاع از مرزهای ملی و دفع شردشمن اعلام و به موازات سایر ارگان‌های درگیر در جنگ به خلق حماسه‌های جاوید نائل آمدند. تا آنجا که با ایجاد هزاران کیلومتر خاکریز زیر آتش دشمن، احداث ده‌ها پل ارتباطی در مناطق حساس و اختراع و ابداع ده‌ها وسیله مؤثر و کارساز دیگر در کنار ارتش، سپاه و بسیج، ضلع چهارم دفاع مقدس را شکل داده و از سوی امام خمینی(ره) به سنگرسازان بی‌سنگر ملقب شد. در سالروز تأسیس جهاد سازندگی به سراغ یکی از پیشکسوتان این نهاد مردمی رفتیم تا برایمان از نحوه تأسیس و عملکرد جهاد در سال‌های اولیه دفاع مقدس روایت کند.

مهندس عبدالله فاتحی از اولین‌های جهاد است که موفق به تألیف مجموعه پنج جلدی «جهاد سازندگی» شامل عملکرد و فعالیت‌های جهاد در دوران دفاع مقدس است.

 

برای مطالعه متن کامل این مصاحبه کلیک کنید.

 

 


تعداد مشاهده خبر525 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal