«سنگرسازان بی‌سنگر؛ اسطوره‌های ماندگار»؛ کتاب برتر دفاع مقدس
روایت‌هایی از عملیات طریق‌القدس در کتاب برتر تاریخ شفاهی دفاع مقدس
1398/10/07
کتاب سنگرسازان بی‌سنگر؛ اسطوره‌های ماندگار درباره عملکرد جهادگران مهندسی رزمی جنگ جهاد سازندگی قرارگاه حمزه سیدالشهدا (ع)، گردان مهندسی رزمی حضرت ولی‌عصر (عج) سمنان و گرمسار، گردان مهندسی رزمی حضرت رسول اکرم (ص) دامغان و گردان مهندسی رزمی امام حسین (ع) شاهرود در دوران پُرافتخار دفاع مقدس نگارش شده است.

این کتاب به سفارش سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان، از سوی حمید دعایی تهیه و تدوین شده است. همچنین کتاب «سنگرسازان بی‌سنگر؛ اسطوره‌های ماندگار» از سوی کمیسیون ایثارگران و هیأت‌ داوران دومین همایش ملی تاریخ شفاهی، به‌عنوان کتاب برتر تاریخ شفاهی دفاع مقدس برگزیده شد. کتاب سنگرسازان بی‌سنگر؛ اسطوره‌های ماندگار در یک هزار و 100 نسخه به چاپ رسیده و نخستین جلد از آن در سال 1394 به زیور چاپ آراسته شده است.

کارنامه جهادگران در بیانات حضرت امام خمینی (ره)، رهبر معظم انقلاب، مسؤولان و علما، مروری بر عملکرد جهادگران پشتیبانی و مهندسی رزمی جنگ جهاد سازندگی استان سمنان طی دو سال حضور در جبهه‌های جنوب (مهر 1359 تا پایان مهر 1361)، مروری بر عملکرد پشتیبانی و مهندسی رزمی جنگ جهاد سازندگی قرارگاه حمزه سیدالشهدا (ع) در شمال غرب (از آبان 1361 تا آبان 1367)، عناوین این کتاب پُرافتخار حوزه دفاع مقدس استان سمنان است.

در بخشی از این کتاب، شرح عملیات طریق‌القدس که در تاریخ هشتم آذرماه 1360 روی داده و نقش مهندسی جنگ جهاد سازندگی استان سمنان در این عملیات را به تفصیل می‌خوانیم. شرایط و وضعیت منطقه عمومی غرب شهرستان سوسنگرد و بستان، شرح و نتایج عملیات، ویژگی اصلی عملیت طریق القدس، شرح شروع عملیات، روایت فرماندهان و جهادگران از عملیات بیان شده و خلاصه عملکرد گردان مهندسی جهاد استان سمنان در عملیات طریق القدس نیز بدین شرح است: احداث جاده به طول 126 کیلومتر، تعریض و ترمیم جاده به طول 110 کیلومتر، احداث خاکریز به طول 7 کیلومتر، قیرپاشی و آب‌پاشی در جاده‌ها به طول 150 کیلومتر، احداث سنگر، ادوات و نفرات 110 مورد، احداث باند هلی‌کوپتر 3 مورد، تعمیرات خودروی سبک و سنگین 200 مورد.

آمار شهدای گردان مهندسی رزمی جهاد سازندگی استان سمنان تا پایان سال 1360 در جبهه‌های جنوب، از شهر دامغان 6 نفر و از شهر شاهرود 3 نفر می‌باشد.

قسمت کوتاهی از روایت‌های شهید سپهبد علی صیاد شیرازی را با عنوان «از خصوصیات جهاد است که همیشه امور نشدنی را شدنی کرده است» می‌خوانیم:

در عملیات طریق‌القدس عده‌ای از برادران جهادگر به ما مراجعه کردند و گفتند اگر اجازه بدهید در این تپه‌های رملی برایتان جاده‌ای می‌زنیم. بنده که مسئول آن ناحیه بودم، با اینکه حس می‌کردم این کار عملی نیست و جاده حتی اگر احداث هم شود، پس از یک توفان شن محو خواهد شد، وقتی چهره مصمم و با اخلاص آنها را دیدم نتوانستم اجازه ندهم. ولی در دلم از سادگی آنان متعجب بودم. حدود 15 روز از این موضوع گذشت و من کلا ساخت این جاده را فراموش کردم. باز همان برادر جهادگر به سراغمان آمد و بی‌مقدمه گفت: جاده آماده است! گفتم: کدام جاده؟ گفت: همان جاده‌ای که قرار بود از میان تپه‌های رملی عبور کند.

با حیرت و تعجب به بازدید جاده رفتم. نماز ظهر و عصر را به شکرانه این موفقیت، روی جاده اقامه کردیم. آن روز دانستم که چقدر از قافله متوکلان عقب هستم.

 

 

تعداد مشاهده خبر561 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal