گرامیداشت سالروز شهادت سردار جهادگر حاج محمدحسن کسایی،فرمانده گردان انصار ستاد پشتیبانی و مهندسی جنگ جهادسازندگی استان آذربایجان‌شرقی
1398/02/07

جهادگر شهید محمدحسن کسایی

تاریخ تولد : 20/6/1330

محل تولد : مرند

تاریخ شهادت : 6/2/1366

محل شهادت : شلمچه

 زندگینامه جهادگر شهید حاج محمدحسن کسایی فرمانده گردان انصار ستاد پشتیبانی و مهندسی جنگ جهادسازندگی استان آذربایجان‌شرقی

شهرستان مرند بزرگان بی شماری را برخود دیده است که در این شهر متولد شده، رشد کرده و منبع خیر و برکت شده اند. یکی از این بزرگان حاج محمدحسن کسایی است که جد پدری و مادری اش از علمای مشهور مرند بودند و پدرش معلم علوم دینی و قرآنی بود. شهید محمدحسن کسایی در سال 1330 در شهرستان مرند متولد شد، تحصیلات ابتدایی و متوسطه با موفقیت طی شد و سال 1350، سال ورود محمدحسن کسایی به دانشگاه در رشته ادبیات بود. دانشگاه تبریز هنوز آن جوان نجیب شهرستانی را خوب به یاد دارد که با دانشجویان مسلمان گروهی تشکیل داده بود و فعالیت مبارزاتی می کرد. دوران فارغ التحصیلی که رسید، به خدمت سربازی رفت و دوران سربازی اش را به عنوان افسر نیروی دریایی به پایان رساند. شهید کسایی سپس کار معلمی را انتخاب کرد و اولین جرقه های مبارزاتی اش در آموزش و پرورش زده شد. در جریان مبارزات انقلابی سال 1357 به عنوان نماینده معلمان آذرشهر و ممقان در جلسات مخفی که با حضور شهیدان آیت الله قاضی طباطبایی و آیت الله مدنی برگزار می شد، شرکت می کرد.با ثمره خون صدها شهید، انقلاب پیروز می شود و امام فرمان تشکیل جهادسازندگی را می دهند و شهید کسایی در جهت محرومیت زدایی از مناطق روستایی، جهادسازندگی شهرستان مرند را تشکیل می دهد. بدین ترتیب اصلی ترین پرونده زندگانی کسایی گشوده شده و در واقع بعد از پیروزی انقلاب است که جوهره اصلی محمدحسن کسایی نمایان می شود.

شهید بزرگوار حاج محمد حسن کسایی دارای اخلاق حسنه و خصوصیات بسیار برجسته و ممتازی بود. ایشان سخت ترین مسئولیت ها و خطرناک ترین مأموریت ها را با توکل به خداوند متعال می پذیرفت و همه را با موفقیت انجام میداد. همین عوامل باعث شد که فرماندهان مهندسی رزمی جهادسازندگی توجه خاصی به گردان های انصار جهادسازندگی آذربایجان شرقی کرده و آن را تکیه گاه مستحکمی برای حل مشکلات در حسّاسترین و پرخطرترین مناطق به حساب آورند. شهید کسایی بیش از همه افراد گردانهای تحت امرش، تلاش می کرد و کمتر از همه از امکانات استفاده می نمود و مصداق بارز این سخن معصوم بود که فرمود «مؤمن دارای فایده و منفعت بسیار برای جامعه بوده و بار مالی و تدارکاتی وی برای جامعه، بسیار اندک می باشد.» او همراه با رانندگان دستگاههای سنگین در عملیات شبانه احداث خاکریز و جاده شرکت می کرد و حتی در مواقعی که آتش دشمن خیلی سنگین می شد، شخصاً روی دستگاه می رفت و کار می کرد تا روحیه سنگرسازان بی سنگر تقویت شود و پس از مراجعت جهادگران به پایگاه و اقامه نماز صبح، در زمانی که رانندگان سختکوش و شب کار، به استراحت می پرداخت، ایشان به انجام امور ستادی گردانها می پرداختند و عملاً استراحت ایشان محدود به خواب مختصری در داخل ماشین می شد. او تأکید فراوانی بر رعایت بیت المال داشت و خودشان در این مورد بیشتر و بهتر از همه، اقدام می کرد. در زمانی که همسر محترم شهید به شهرستان اسلام آبادغرب و اهواز هجرت کرده بود تا علیرغم وجود بمبارانهای مکرّر این شهرها، باحضور در عقبه مناطق عملیاتی، پشتوانه روحی و معنوی برای همسرش باشد، شهید کسایی با وجود آن که در جبهه نیز عملاً استفاده چندانی از غذا و امکانات نمی کردند، و برای رعایت بیت المال و حداکثر احتیاط، کالابرگ (کوپن) ارزاق خانواده خودشان را از دو نفر به یک نفر (فقط برای همسرشان) تغییر دادند و نظرشان این بود که خودش از امکانات و تغذیه مناطق عملیاتی استفاده می کند و نباید از ارزاق کوپنی بهره مند گردد. سردار شهید سعی می کردند تا همه افراد از وضع موجود به وضع مطلوب و بهتر برسند و هیچ فردی را ولو با وجود مشکلات و کاستی ها ردّ نمی کرد و حتی از مساله دارترین افراد نیز، نیروهای مفید و فداکاری برای گردان تربیت مینمود. مهربانی و ملاطفت، صفا و معنویت، تواضع و فروتنی، کاردانی و لیاقت، مدیریت و تدبیر، برنامه ریزی و خلاقیت، حفظ شخصیت افراد و ارتقای آن، و سجایای اخلاقی این عزیز، باعث شده بود که ایشان بر قلبهای سنگر سازان بی سنگر حاکمیت یابد و فرماندهی ایشان بر دلهای جهادگران بود.

قسمتی از زندگی شهید بزرگوار از زبان همسر مکرمه شهید :

همیشه توصیه‌اش این بود که در شهادتش صبور باشم مثل زینب (سلام‌الله علیها) برای امام حسین(ع) همچنانکه زینب(س) پیام‌رسان امام حسین(ع) بود، منهم زینب ایشان باشم و زینب‌گونه. بسیار انسان والائی بودند و بسیار صبور. علاقة وافری به امام و ولایت‌فقیه داشتند. راجع به هر مسئلة اجتماعی ـ سیاسی ـ مذهبی و هر مسئلة دیگر ایشان می‌گفت: وقتی حکومت ما حکومت جمهوری اسلامی و حاکم ما ولایت‌فقیه است اینجا دیگر معطلی ندارد، مراجعه کنید به ولایت‌فقیه، هرچه نظر مبارک ایشان بود همان است و لاغیر». علاقة شدیدی به خانواده‌های شهداء داشتند. هرگاه به مرخصی چند روزه می‌آمد حتماً با خانوادة شهداء دیدار داشتند و تأکید داشتند که اگر خانوادة شهیدی در روستاهای دورافتاده باشد، بروید و به آنها سر بزنید و اگر تازه شهید شده در شام غریبان شهید شرکت کنید و خودش هم اینرا به نحو احسن انجام می‌داد.

تعداد مشاهده خبر162 بار
تصاویر مرتبط

  •  شیش_0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal