گفتگو با دکتر پیمان فلسفی
بررسی برنامه های راهیان نور ( برگرفته از ویژه نامه راهیان نور نشریه پل)
1398/01/31

­گفتگو با دکتر پیمان فلسفی                                                                                                                                                       تهیه و تنظیم:   فاطمه گلگیری

انتشار ویژه نامه راهیان نور بهانه ای شد تا درخلال گفتگویی با دکتر پیمان فلسفی مدیر کل دفتر نمایندگی ولی فقیه و فرمانده مرکز مقاومت بسیج وزارت جهاد کشاورزی به بررسی برنامه های راهیان نور پرداخته شود .

 

-ضمن تشکر از شما که در ایام دهه مبارک فجر ،با وجود مشغله ی زیاد، بارویی گشاده وقتی در اختیار خوانندگان نشریه قرار دادید ، به طور اجمالی درباره برنامه های راهیان نور توضیح بفرمایید؟

*بسم الله الرحمن الرحیم.  با تشکر از شما که زحمت می کشید و این موضوع بسیار مهم را دنبال می کنید. به هر حال دوران هشت ساله دفاع مقدس برگ زرینی بوده از تاریخ انقلاب شکوهمند اسلامی ما و حماسه آفرینی های آن دوران و اتفاقاتی که در آن دوران افتاده ، از طریق ایثارگری ها و سلحشوری هایی که رزمندگان ما ازخودشان نشان دادند، به عنوان یک قطعه بسیار ارزشمند از تاریخ انقلاب اسلامی بایستی به نسل های مختلف منتقل شود.  به همین منظور،  اردوهای راهیان نور چند سالی است که در کشور اجرا می شود و یکی از اقداماتی است که هم از طریق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و هم بسیج مستضعفین ومجموعه هایی که عهده دار امور ایثارگران هستند،  در کشور دنبال می شود . استحضار دارید که اردوهای راهیان نور یک قرارگاه مرکزی دارد و برای آن هر سال در سطح گسترده برنامه ریزی    می شود و ما هم در وزارت جهاد کشاورزی بر اساس ابلاغیه ی سپاه محمد رسوال ا... در تهران بزرگ و سازمان بسیج ادارات مکلف به اجرای این برنامه هستیم و از همکاران محترم دعوت می کنیم که حضور پیدا نمایند.

.

-نحوه اعزام و اجرای اردوهای راهیان نور سال 1398 به چه شکلی است ؟

*اردوهای راهیان نور حرکتی است مردمی و خودجوش که از سوی سازمان بسیج مستضعفین جهت بازدید از مناطق عملیاتی جنوب ، غرب و شمال غرب کشور برنامه ریزی شده و توسط وزارتخانه ها و دستگاه های دولتی و بسیجیان و آحاد مردم پشتیبانی و هدایت و اجرا می شود. حیطه ی عمل در هر دستگاه مشخص است . اردوهای راهیان نور در سطح رده های تابعه سازمان بسیج ادارات اجرا می شود. رده تابعه یعنی دستگاه های اجرایی ، یعنی آن جاهایی که به صورت غیر متمرکز براساس سهمیه ابلاغیه کار را دنبال می کنند ، به ما سهمیه ای ابلاغ شده که هر دستگاه و هر             وزارتخانه ای باید متناسب با این سهمیه و تعداد نیروهایی که دارد برنامه لازم را در این زمینه به عمل بیاورد . که در وزارت جهاد کشاورزی سهمی که به ما اختصاص داده شده برای سال98 ، 2220 نفر است؛ که ما باید 2220  نفر از همکاران محترم را برای بازدید از مناطق عملیاتی و استفاده و بهره بردن از حال و هوا و فضای آن مناطق اعزام کنیم .

زمان اجرای اردوها از تاریخ 11/11/97 الی 15/1/98 است که همکاران و علاقمندان می توانند برای شرکت در این مراسم برنامه ریزی کنند.

مراحل ثبت نام جهت اعزام و اسکان توسط مرکز انجام می گیرد و از طریق فراخوان ارسال شده. تمامی 20 پایگاه در ستاد وزارت جهاد کشاورزی در تهران، مکلف شده اند که این سهمیه را پوشش دهند . در تمام پایگاه ها ،ستاد راهیان نور تشکیل شده است . سه استان ایلام ، کرمانشاه و خوزستان به عنوان استان های معین مشخص شده که قرار است کمک و پشتیبانی کنند . ثبت نام هم ازبسیجیان ، کارکنان و خانواده های محترمشان در ایام دهه فجر آغاز می شود و از اول اسفندماه به مدت شش هفته ، هر هفته چهار روزیعنی روزهای سه شنبه ، چهارشنبه ، پنج شنبه و جمعه ، کار اعزام شروع می شود . لازم به ذکر است که خانواده معظم شهدا و ایثارگران و بسیجیان در اولویت اعزام قرار دارند .ما از هر نفر برای اعزام، هزینه جزئی می گیریم اما عمده هزینه ها را قرار شده خود پایگاه ها و ستاد مرکزی تامین کنند و قرار هست که پیش بینی های لازم به عمل بیاید .

بین 210 تا 222 هزار تومان هزینه برای هر فرد پیش بینی شده که از این مبلغ 0 12 هزار تومان از آن را خود همکار پرداخت می کند .

وسیله نقلیه برای اعزام ، اتوبوس هست و اگر برای یک استان خاص تقاضا بیشتر باشد روی همان استان متمرکز     می شویم و دو استان دیگر جنبه پشتیبان و معین پیدا می کنند و آن هم ان شاالله متعاقبا اعلام خواهیم کرد .

-هدف از برگزاری اردوهای راهیان نور چیست و چه دستاوردهای ملموسی برای خانواده ها و نسل جوان به همراه دارد ؟

*هدف از اردوهای راهیان نور به طور کلی، بازدید از مناطق عملیاتی دفاع مقدس برای الهام گیری از فرمایشات ، شجاعت ها و آموزه های رزمندگان دفاع مقدس است که انتقال آن به نسل جوان باید صورت گیرد و منجر به تعالی فرهنگی جامعه از طریق الگودهی و معرفی جلوه های ملموس و عینی که وجود دارد ، شود و همچنین فرهنگ ایثار ، مقاومت و شهادت طلبی و ولایت مداری برای اینکه ما بتوانیم آینده نظام اسلامی را تثبیت کنیم و به خوبی رقم بزنیم .

منظور از برگزاری این اردوها،  ایجاد زمینه جهت آموزش و کسب تجارت دفاعی و حماسی خلق شده در دوران دفاع مقدس می باشد. برای تمامی نسل ها ، هم نسل گذشته که باید این تجربه برایشان مرور شود،  هم نسل آینده .

اجرای طرح اردوهای راهیان نور بهترین فرصت برای شناخت بیشتر از دوران دفاع مقدس و انتقال فرهنگ ایثار و شهادت از نسل قبلی به نسل جدید است ، همچنین تجدید عهد و پیمان با آرمان های شهدا و حفظ نظام و دستاوردهای آن و مقابله با تهدیدات و تهاجم فرهنگی دشمن است .چون ما الان به شدت تحت هجوم بیگانگان هستیم . سال هاست این تهاجم فرهنگی وجود دارد بایستی به نوعی بتوانیم با این شبیخون فرهنگی مقابله کنیم . یکی از موثرترین راه هایی که می شود با این شبیخون فرهنگی مقابله کرد ، حضور گروه های مختلف ، خانواده ها ، نسل جوان در مناطق عملیاتی است . هیچ عملیات فرهنگی به اندازه سفرهای راهیان نور برای جوانان و نوجوانان موثر نیست .برای اینکه ببینند از نزدیک و آشنا بشوند با شرایطی که در آن دوران در جبهه ها و دفاع مقدس وجود داشته که البته انتقال این شرایط و توصیف آن کار ساده ای نیست بایستی به درستی انجام بگیرد که این هم به هر حال مقاصدی است که برای دستیابی به آن باید برنامه ریزی کرد. نسل جوان مهم ترین سرمایه های نظام اسلامی ما هستند و دشمنان امروز در زمینه های فکری ، ناکارآمد جلوه دادن نظام و همچنین زیر سوال بردن ارزشهای انقلاب و ولایت فقیه در حال برنامه ریزی هستند

که جوانان باید با بصیرت در این زمینه هوشیار باشند .

-برنامه بسیج وزارت جهاد کشاورزی برای حماسه راهیان نور امسال چیست و نسبت به سال گذشته از چه ویژگی هایی برخوردار است ؟

*سیاست اساسی ما عمق بخشی به برنامه ها و محتوای فرهنگی است که در حال پیش بینی است. بستری لازم برای راویان فراهم شده،  که هم از بین رزمندگان بسیج و سپاه باشند و هم از بین همکاران جهادی که اینها در واقع بایستی مشخصا معرفی شوند .تمام کاروانهای ما راوی دارند برای نسل جوان و خانواده ها برنامه ویژه داریم در دو کوهه و در آبادان برنامه های خاصی تدارک دیدیم.  برای شب ها ، برنامه های ویژه فرهنگی و حتی ورزشی،  در طول دوره     پیش بینی کردیم. و در همین حال برگزاری نمایشگاه و بازدید از مناطق هم که خودش حال و هوای خاصی دارد . در سال های قبل تعداد اعزام خیلی کم تر بود، ولی امسال تاکیده شده که همه پایگاه ها به صورت فعال وارد شوند ،      ثبت نام و اعزام همکاران محترم انجام شود .

-در انتها اگر صحبت خاصی برای همکاران دارید ، بفرمایید؟

*یکی از تاثیرگذارترین روش های انتقال پیام دفاع مقدس به نسل جوان همین راهیان نوراست. بنده  دعوت می کنم  از همه همکاران محترم که می خواهند ایام عید را به مسافرت بروند و آب و هوایی عوض کنند،  منطقه جنوب و مناطق جنگی را برای مسافرت امسال انتخاب کنند و مطمئن باشند که در این سفر آورده بسیار زیادی را با خودشان بر               می گردانند و این سفر اثرات بسیار متفاوتی از سفرهای دیگر خواهد داشت .

من خودم چند بار این سفر را تجربه کردم.  هم به صورت گروهی هم به صورت خانوادگی.  هر بار رفتم داشته های زیادی برای من و خانواده ام به همراه داشته و حتی کسانی را سراغ دارم که بدون هیچ گونه علاقمندی راجع به این موضوع به این سفر آمدند و وقتی از مناطق عملیاتی بر می گشتند با چشم گریان بودند و دوست نداشتند به این زودی برگردند . اینقدر تاثیر گذار هست این سفر و امیدواریم که امسال با تلاش همه همکاران در وزارتخانه ، این اقدام ارزشمند خیلی با شکوه تر ، گسترده تر از سال های قبل انجام شود.

ما هم آمادگی داریم که برنامه ای در خور شان وزارت جهاد کشاورزی و همکاران وزارتخانه تدارک دیده شود که همگی با خاطره خوش برگردند و از نتایج این سفر بهره مند شوند.

تعداد مشاهده خبر655 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal