رایزنی برای تسریع در رفع موانع صادراتی سیب درختی / روند صادرات سیب تسریع می یابد
آقای دکترشجری معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت جهاد کشاورزی، از رایزنی و ایجاد هماهنگی های لازم با دستگاه های اجرایی ذیربط برای تسریع در روند صادرات سیب درختی و رفع موانع صادراتی از سوی وزارت جهاد کشاورزی خبر داد. شاهرخ شجری در مراسم امضای تفاهم نامه شش جانبه توسعه همکاری های مشترک با سرمایه گذارخارجی به ارزش ده میلیون دلار؛ جهت احداث واحدهای سورت، بسته بندی و صادرات محصولات کشاورزی استان آذربایجان‌غربی، که با حضور معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی؛ استاندار و رییس سازمان جهاد کشاورزی استان در سالن جلسات استانداری برگزار شد ؛ اظهار کرد: آذربایجان غربی قطب تولید سیب درختی کشور به شمار می رود اما متاسفانه بدون وجود زنجیره از جمله صنعت سورت و بسته بندی و فرآوری پا به پای تولید رشد نکرده و عدم وجود سورت و بسته بندی سیب استان را با چالش جدی مواجه کرده است.
1399/09/26
شجری با بیان اینکه در گام نخست امروز تفاهم نامه سرمایه گذاری 10 میلیون دلاری در حوزه سورتینگ و بسته بندی و صنعت فرآوری به امضای مسئولان آذربایجان غربی و سرمایه گذار خارجی رسید، افزود: اقدامات صورت گرفته در سازمان جهاد کشاورزی باعث می‌شود ارزآوری بخش کشاورزی بیشتر و در نتیجه مولفه های اقتصادی در این این بخش تقویت شوند و جذابیت سرمایه گذاری برای صاحبان سرمایه افزایش یابد که این می‌تواند تحول اساسی برای کشاورزی ایجاد کند.
معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت جهاد کشاورزی حمایت از صادرکنندگان سیب، انجام ثبت سفارش واردات میوه های گرمسیری در قبال صادرات سیب، اعمال مشوق های صادراتی ؛ رایزنی های لازم برای رفع موانع صادراتی به کشورهای حاشیه دریای خزر را از دیگر اقدامات و پیگیری های وزارت جهاد کشاورزی برای حل مشکلات صادرات سیب و محصولات کشاورزی عنوان کرد.
شجری خاطرنشان کرد: در این راستا پیشنهاد شده است که تعهد پیمان سپاری ارزی برای صادرات سیب تا 1میلیون دلار حذف شود که در صورت اجرایی شدن این موضوع از سوی بانک مرکزی بخش زیادی از مشکلات صادرات سیب درختی در کشور برطرف می شود.
وی بر لزوم توجه به تولید محصول بر اساس استاندارد های بین اللملی و توسعه ساختارهای صنایع تبدیلی و تکمیلی به خصوص سورت و بسته بندی میوه با جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی تاکید کرد و افزود: همچنین مسایل و مشکلات صادرات سیب به روسیه از طریق جمهوری آذربایجان پیگیری می شود.
لازم به ذکر است که امروز تفاهم نامه سرمایه گذاری 10 میلیون دلاری در حوزه سورت و بسته بندی و فرآوری با حضور شاهرخ شجری معاون توسعه و مدیریت منابع، محمد مهدی برومندی معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی، استاندار آذربایجان غربی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی و سرمایه گذارخارجی به امضای طرفین رسید.
قبل از امضای این تفاهم نامه از محل های مورد نظر برای سرمایه گذاری پایانه صادراتی، سورت و بسته بندی در حضور سرمایه گذار بازدید و پس ازبررسی و امکان سنجی زمین 8 هکتاری متعلق به اتحادیه تعاونی روستایی مورد موافقت قرار گرفت و سپس تفاهمنامه چند جانبه در استانداری منعقد و مقرر شد پیگیری لازم در راستای تحقق و راه اندازی پایانه صادراتی و سورت و بسته بندی هر چه سریعتر انجام گیرد.
آذربایجان غربی سالانه با تولید بیش از یک میلیون و 200 هزار تن قطب تولید سیب در کشور به شمار می رود.
تعداد مشاهده خبر371 بار
تصاویر مرتبط

  • 1_0
  • 2_0
  • 3_0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
وزارت جهاد کشاورزی
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal